Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... act de vazare cumparare -ajutor?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

act de vazare cumparare -ajutor?

am facut in 2005 imprumut bancar [ banca y ] nevoi personale cu buletinul nu am gajat cu nimic intre timp am facut in 2007refinantare a creditului pe zece ani . Tot in 2007 am cumparat dela reprezentanta dacia un autoturism prin alta banca [ banca z ] care de fapt m-a imprumutat cu suma X lei , bani care i-a varsat in contul reprezentantei dacia eu ridicand masina in baza actului de varsamant a sumei X .Masina este pe numele meu in toate actele .Am platit ratele la banci fara intarzieri sau penalizari .In 2011 am vandut apartamentul propietate personala ficei mele [ cadou de nunta ] platind in continuare creditele la banci fara sa stiu ca in 2011 iunie raman fara servici . Din economiile mele am mai platit inca doua rate la banca y [ de fapt despre aceasta banca va fi vorba ] rate integrale .Am fost la banca am instiintat cu document de desfacere contract munca si mi-a facut pe un an de zile reducere la rata adica numai dobanda sa platesc dar mi-a marit perioada de rambursare a datoriei cu doi ani .Sunt somer acum si in momentul de fata m-a luat fratele meu [ mutatie ] in spatiul locativ in apt lui personal impreuna cu sotia mea care nu are nici un venit si voi trece si masina act vanzare -cumparare ficei mele care v-a prelua ratele la banca z. Sunt in imposibilitatea de a mai platii la banca y rata fiind implicat si intr-un proces penal de alta natura . 1] Pot face act de vanzare cump. pe masina ficei mele ? 2 ] Banca y ce poate sa-mi faca daca nu mai am nimic al meu pesonal totul este al ficei mele ? Actualmente rata la masina este platita de fica mea la z iar la y mai pot plati max doua luni mentionez ca banca y mi-a facut unica oferta de reducerea a ratei instiintandu-ma ca nu mai am nici o alta facilitate din partea banci pe viitor ??? va rog din suflet sa-mi raspundeti la cele doua intrebari VA MULTUMESC !
Da, puteti trece masina pe numele fiicei... ar fi pacat insa sa va legati la cap cu cei de la banca y, intrucat vor face mari presiuni asupra dvs sa achitati ratele...este posibil sa va anuleze si contractul de vanzare cumparare pentru apartament si contractul de vanzare cumparare pentru masina
dar stiu ca actul vanzare cumparare nu-l poate sparge in instanta fapt fiind ca dupa ce-am vandut apartamentul eu mi-am achitat ratele in continuare comform spuselor mele de mai sus deci fara vointa rea de a nu mai achita rata la banca pana la un moment dat cand raman fara bani din economiile mele .Ce fac eu atunci? si ce va face banca atunci pentru ca actul de vanzare s-a facut inainte de a fii in imposibilitatea de a mai plati rata deci nu m-am folosit de acest motiv pt a nu-mi achita rata Care ar fii motivul bine intemeiat de catre banca pt anularea actului de vanzare cumpararecand in 2011 august am vandut apt si din 2012 aprilie raman fara nici un ban din economia mea [ rata am platito din economie ]
In privinta apartamentului putin probabil ca vor reusi o actiune revocatorie, insa pot incerca si ramane de vazut daca vor reusi. Oricum nu aveti ce face, decat sa asteptati.
Pt masina ar trebui sa mergeti la banca ca fata sa preia creditul aferent, pt ca exista riscul sa platesca degeaba si sa ramaneti fara masina
poate interpreta banca sau altcineva ca vanzarea apt. sa fie masca pt sustragerea ratelor bancare se tine cont ca eu am fost bun platnic adica am vandut apt in aug.2011dar mi-am platit in continuare rata la banca inca o luna de zile dupa care am fost la banca si am spus ca sunt somer si am platit asa cum au dorit ei adica numai dobanda pe un an de zile cu majorarea contract. pe 2 ani acum nu am mai am cu ce platii ce se va intampla ma va actiona cu desfacerea actului vanzare cumparare in instanta
nikolos, utilizator