Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... documente necesare dupa concediul crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

documente necesare dupa concediul crestere copil

Ce documente trebuie sa aduca persoana care revine la munca dupa terminarea concediului de crestere si ingrijire copil ? Contractul a fost suspendat iar acum si-a reluat activitatea. Este necesara vreo adeverinta de la medic ca e apta sau cazier...etc. ?
Trebuie doar sa depuna la angajator o cerere prin care anunta reluarea activitatii la terminarea CIC. Angajatorul va dispune incetarea suspendarii si reluarea activitatii.
In afara de cererea la care s-a referit colegul nostru , vedeti si prevederile art.28 C.mun. ...

Art. 28 C.mun. , certificatul medical este obligatoriu şi în următoarele situaţii:
a) la reînceperea activităţii după o întrerupere mai mare de 6 luni, pentru locurile de muncă având expunere la factori nocivi profesionali, şi de un an, în celelalte situaţii;
......