avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Analize medicale la revenirea din Concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Analize medicale la revenirea din Concediu medical

Buna ziua,
va rog sa imi spuneti daca la revenirea dupa un concediu medical de 9 lunim (nu CIC, concediu medical de boala ) un angajat trebuie sa faca analize medicale?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:45, 19 Septembrie 2012
Potrivit art.28 C.mun., certificatul medical este obligatoriu şi în următoarele situaţii:
a) la reînceperea activităţii după o întrerupere mai mare de 6 luni, pentru locurile de muncă având expunere la factori nocivi profesionali, şi de un an, în celelalte situaţii;
b) în cazul detaşării sau trecerii în alt loc de muncă ori în altă activitate, dacă se schimbă condiţiile de muncă;
c) la începerea misiunii, în cazul salariaţilor încadraţi cu contract de muncă temporară;
d) în cazul ucenicilor, practicanţilor, elevilor şi studenţilor, în situaţia în care urmează să fie instruiţi pe meserii şi profesii, precum şi în situaţia schimbării meseriei pe parcursul instruirii;
e) periodic, în cazul celor care lucrează în condiţii de expunere la factori nocivi profesionali, potrivit reglementărilor Ministerului Sănătăţii şi Familiei;
f) periodic, în cazul celor care desfăşoară activităţi cu risc de transmitere a unor boli şi care lucrează în sectorul alimentar, zootehnic, la instalaţiile de aprovizionare cu apă potabilă, în colectivităţi de copii, în unităţi sanitare, potrivit reglementărilor Ministerului Sănătăţii şi Familiei;
g) periodic, în cazul celor care lucrează în unităţi fără factori de risc, prin examene medicale diferenţiate în funcţie de vârstă, sex şi stare de sănătate, potrivit reglementărilor din contractele colective de muncă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intoarcerea la servici dupa concediu medical anasimo anasimo daca ai concediu medical timp de un an de zile cu un diagnostic destul de grav si cand te intorci la servici se poate sa iti faca angajarea din nou? nu ... (vezi toată discuția)
Concediu medical la reincadrare in munca DanutSimonca DanutSimonca Buna ziua, revin cu o intrebare referitoare la sotia mea care este insarcinata in luna 3 si in 25 noiembrie trebuie sa-si reia activitatea, intrebarea mea ... (vezi toată discuția)
Angajare, certificat medical marianconta marianconta Buna ziua. Am doua situatii pe care vreau sa le discut cu dumneavoastra, si anume: 1) am o persoana care initial a fost angajata ca muncitor necalificat, iar ... (vezi toată discuția)