Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Onorariu Avocat - Vatamare corporala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Onorariu Avocat - Vatamare corporala

Stimati Domni/Doamne,

Poate sa-mi spuna si mie cineva cam cat costa onorariul unui avocat pentru un caz de vatamare corporala (art.181) in calitate de inculpat??
Vreau sa stiu un pret informativ ca sa imi dau si eu seama daca e mult sau putin cat mi se cere

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri
nu e prea inspirata comparatia cu produsul cumparat din magazin,aici e vorba de prestatii ce se efectueaza in timp indelungat.De ce ar trebui eu sa achit tot onorariu inainte de a vedea cum ma reprezinta in instanta? daca nu sunt multumit cum il mai schimb pe avocat daca l-am platit integral?E ca si cum angajezi pe cineva sa-ti ridice o casa si ii dai toti banii inainte.Ati mai auzit asa ceva? eu nu! Eventual dai un avans si restul la finele lucrarii.Tot asa si cu avocatii Prima data prestatia si dupa aceea banii.Eu muncesc dar salariul mi-l da dupa o luna ,nu inainte.La avocati de ce ar fi invers? daca avocatul ia tot onorariu inainte in 2/3 ani cat tine un proces (pe putin) se pot intampla multe: se poate imbolnavi ,poate deceda, si clientul ce face cum mai recupereaza banii dati pt servicii neefectuate??Nu zice nimeni sa lucreze pe gratis dar nici asa ,toti banii inainte
Admin, administrator
Este greu de spus cum ar trebui sa fie.
Cert este ca pentru o astfel de infractiune nu cred ca va fi vreun avocat care sa va ceara 3000 euro.
Ar fi mult raportat la infractiunea savarsita.

In schimb, se poate spune ca avocatul va poate cere orice suma care sa nu depaseasca 3000 euro.

Daca doriti sa aflati care avocat va ia cei mai putini bani eu cred ca veti putea afla daca veti cauta sa vorbiti cu diferiti avocati.
Suma poate fi fi foarte redusa.
Cred ca va puteti gasi avocat si la 200 lei.
La 100 lei nu cred ca veti gasi...

Nu confundati faza de urmarire penala cu faza de judecata.
In fata instantei situatia va fi mult mai simpla.
probabil ca unde au dat gres avocatii dvs. din faza de urmarire penala nu va face mai mult nici avocatul de la judecata doar ca acesta ar putea sa va ajute mai mult daca priviti lucrurile in concret.

In faza de urmarire penala a fost marea batalie si ati pierdut-o.
Probabil ca si la instanta se va intampla la fel.

P.S. Ceea ce v-am expus are caracter general, ceea ce poate insemna ca la instanta sa se schimbe lucrurile...dar tot la fel sa nu se schimbe...
Dvs. sunteti cel mai in masura sa ganditi ce avocat va veti angaja.
Cam stiu ca exista probleme in cazul dvs. ca ati mai scris pe forum...