Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Certificat de casatorie strain recunoscut in Romania
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Certificat de casatorie strain recunoscut in Romania

Buna seara!

Stie cineva ce acte trebuie depuse la Oficiul de stare civila pt a se elibera un certificat de casatorie aici in Romania daca, casatoria a avut loc in Tunisia?

Multumesc.
Certificat de căsătorie – original, supralegalizata (stampila de la Ministerul de Externe român, ambasada Tunisiei și Ministerul de Externe Tunisian)
2. Certificat de căsătorie – xerocopie legalizată la Notariat;
3. Certificat de căsătorie – tradus în limba româna şi
legalizat la Notariat;
4. Certificat de naştere soţ, soţie – xerocopie (dacă este în
altă limbă trebuie tradus în limba română şi legalizat la
Notariat);
5. Buletin/carte de identitate sau paşaport soţ, soţie –
original şi xerocopie;
6. Senţinţă de divorţ rămasă definitivă şi irevocabilă (dacă
este cazul);
7. Procură specială (dacă este cazul) la Consulatul sau
Ambasada Româna din ţara respectivă (în care să se specifice în
mod expres că este valabilă pentru transcrierea certificatului de căsătorie şi ridicarea
acestuia de la Oficiul stării civile din localitatea ultimului loc de domiciliu) sau dacă
se face la un Notariat din ţara respectivă, trebuie să conţină Apostilla;
8. Dosar plic;
9.Taxa timbru 1 leu RON ;
10.Cerere tip (anexa nr. 26) de la SPCLEP
Alexandru Munteanu, Avocat
Inca o intrebare... certificatul de nastere al cetateanului tunisian trebuie si el supralegalizat,nu?
Ca model trebuie sa luati un certificat de casatorie romanesc. Daca in traducere certificatul din Tunisia cuprinde toate rubricile certificatului de casatorie romanesc sincer nu vad de ce sa mai fie necesar sa depuneti certificatul de nastere al sotului supralegalizat ci cred ca e de ajuns o xerocopie dupa certificat si dupa pasaport. Trebuie sa verificati ca toate datele din cuprinsul certificatului de casatorie sa ,,bata,,cu datele inscrise in buletinul si certif.dvs.de nastere , respectiv pasaportul si certif.de nastere a sotului dvs. In alta ordine de idei daca in certif.de casatorie scrie numele, prenumele, data si locul nasterii sotului si parintii cu numele si prenumele lor e OK. De asemenea trebuie sa vedeti daca in traducerea certificatului aveti si rubrica cu numele pe care il poarta sotii dupa casatorie. Daca aveti este ok, daca nu trebuie sa mergeti doar dvs. la un notar unde sa declarati ce nume veti purta dupa casatorie atat dvs. cat si sotul dvs.
Daca sunt neconcordante intre datele inscrise in certificat si cele inscrise in actele de stare civila ,trebuie mai intai sa indreptati erorile la autoritatile tunisiene si mai apoi sa solicitati transcrierea.
Cererea si declaratia ca nu mai exista un alt act transcris sunt tip si le primiti gratuit la ghiseul de stare civila.
Actele necesare sunt:
-certif.de casatorie din Tunisia supralegalizat, in original + 1 copie
-traducerea certif.de casatorie, in original + 1 copie
-certif.de nastere ale dvs.si ale sotului in original si 1 copie
-cartea de identitate a dvs.original si 1 copie
-pasaportul sotului , numai daca il aveti original si 1 copie
-declaratia notariala cu privire la nume , numai daca numele nu este prevazut in certificat,in original si 1 copie
-taxa de timbru este de 2 lei.
Nu este atat de dificil. Important este sa aveti actele. Termenul este de 30 de zile, mai mult sau mai putin, dar sunt servicii judetene care dispun de taxa de urgenta, intrebati poate ca si la dvs.exista astfel de taxe si cu ajutorul ofiterului de stare civila in maxim 5-7 zile sunteti gata.
Multumesc! =D> Informatiile acestea le doresc pentru o prietena... Eu,spre fericirea mea, am reusit sa fac casatoria aici :)
Probabil nu este dificil,mai complicat este insa cand cei de la starea civila habar nu au despre asa ceva... trist... #-o
anymor, utilizator