avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Determinarea impozitului pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Determinarea impozitului pe profit

In cazul determinarii impozitului pe profit avem :
Venituri = 1.800.000
Cheltuieli = 2.000.000
Cheltuieli nedeductibile 800.000
Deci pierdere contabila 1.800.000-2.000.000 = - 200.000 lei
In continuare adaugand cheltuielile nedeductibile reiese = -200.000+800.000 = 600.000lei.In acest caz cum mai procedam? Trebuie sa calculam 16% pe aceste cheltuieli nedeductibile de 600.000.
Ajutati-ma va rog cu un raspuns.

Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Cristina Vasile , utilizator 09:27, 10 Ianuarie 2012
In primul rand la calculul bazei de impozitare pentru impozitul pe profit e folosita notiunea de pierdere fiscala, nu contabila(care e soldul contului 121).
Mai trebuie sa tineti cont daca cumva aveti pierdere fiscala in exercitiul precedent care trebuie acum recuperata.
Eu stiam ca soldul debitor al contului121 reprezinta pierdere contabila(venituri-cheltuieli), iar pierderea fiscala este cea la care se adauga si cheltuielile nedeductibile.Eu vroiam sa calculez acest lucru la trimestru.(cumulat de la inceputul anului 2011 ,care intradevar am avut numai pierdere, la care se adaugau si cheltuielile nedeductibile rezultand si o pierdere fiscala. Dar la trim.4 avem situatia prezentata mai sus.Intrebarea mea era daca la cei 600.000 lei se calculeaza 16 %.
Da, la cei 600.000 lei aplicati procentul 16%. Evident, cred ca ati tinut cont cand ati calculat chelt. neded. si de cele de protocol nedeductibile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pe profit platit in plus aura.radulescu aura.radulescu Bună ziua! Sunt începător pe forum.Pentru eventualele greșeli, îmi cer scuze aniticipat. Am o problemă la firmă.În trim. 4 al anului 2007 am avut ... (vezi toată discuția)
Recuperare pierdere contabila mikitud mikitud Buna ziua, O societate SRL platitoare de impozit pe profit care a fost pe pierdere in ultimii doi ani,dar pe trimestrul 1 2013 am profit cum declar in dec ... (vezi toată discuția)
D101 claudiaP claudiaP Buna ziua, Spuneti-mi va rog in D101 la rd 2 se includ si cheltuielile cu imp pe profit? Stiu ca anul trecut se includeau, dar acest lucru era marcat, acum ... (vezi toată discuția)