Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Determinarea impozitului pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Determinarea impozitului pe profit

In cazul determinarii impozitului pe profit avem :
Venituri = 1.800.000
Cheltuieli = 2.000.000
Cheltuieli nedeductibile 800.000
Deci pierdere contabila 1.800.000-2.000.000 = - 200.000 lei
In continuare adaugand cheltuielile nedeductibile reiese = -200.000+800.000 = 600.000lei.In acest caz cum mai procedam? Trebuie sa calculam 16% pe aceste cheltuieli nedeductibile de 600.000.
Ajutati-ma va rog cu un raspuns.

Multumesc anticipat.
In primul rand la calculul bazei de impozitare pentru impozitul pe profit e folosita notiunea de pierdere fiscala, nu contabila(care e soldul contului 121).
Mai trebuie sa tineti cont daca cumva aveti pierdere fiscala in exercitiul precedent care trebuie acum recuperata.
Eu stiam ca soldul debitor al contului121 reprezinta pierdere contabila(venituri-cheltuieli), iar pierderea fiscala este cea la care se adauga si cheltuielile nedeductibile.Eu vroiam sa calculez acest lucru la trimestru.(cumulat de la inceputul anului 2011 ,care intradevar am avut numai pierdere, la care se adaugau si cheltuielile nedeductibile rezultand si o pierdere fiscala. Dar la trim.4 avem situatia prezentata mai sus.Intrebarea mea era daca la cei 600.000 lei se calculeaza 16 %.
Da, la cei 600.000 lei aplicati procentul 16%. Evident, cred ca ati tinut cont cand ati calculat chelt. neded. si de cele de protocol nedeductibile.