avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit recuperare pierdere ??
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

recuperare pierdere ??

buna ziua,
in anul 2007 am avut pierdere contabila ( 121 debit) 73.000 lei dar datorita cheltuielilor nedeductibile foarte mari am profit fiscal 18000 lei
la sfarsitul anului 2008 ma profit contabil mare si vreau sa acopar pierderea din 2007 , se poate acest lucru ?
multumesc anticipat pt. ajutor
Cel mai recent răspuns: carmenvio , utilizator 09:39, 15 Ianuarie 2009
Trebuie determinat profitul fiscal al anului 2008.
Este posibil ca şi in 2008 să fie pierdere fiscala.

Dacă este şi profit fiscal se poate.
este profit , ce acopar profitul contabil sau cel fiscal , spuneti-mi unde sa citesc
sa detaliez poate ma ajuta cineva: la sfarsitul anului 2007 am avut venit - cheltuieli = 105.000 lei, chelt. nedeductibile 123.000 lei , adunand rezultatul lui 121 cu chelt neded. am obtinut 18000 lei profit fiscal la care am aplicat impozit
in 2008 am profit contabil , intrebarea este ce pierdere recuperzez?
Codu fiscal:

Pierderi fiscale


Art. 26. - (1) Pierderea anuală, stabilită prin declaraţia de impozit pe profit, se recuperează din profiturile impozabile obţinute în următorii 5 ani consecutivi. Recuperarea pierderilor se va efectua în ordinea înregistrării acestora, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale în vigoare din anul înregistrării acestora.
(2) Pierderea fiscală înregistrată de contribuabilii care îşi încetează existenţa prin divizare sau fuziune nu se recuperează de către contribuabilii nou-înfiinţaţi sau de către cei care preiau patrimoniul societăţii absorbite, după caz.
(3) În cazul persoanelor juridice străine, prevederile alin. (1) se aplică luându-se în considerare numai veniturile şi cheltuielile atribuibile sediului permanent în România.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pierdere contabila Cristina Vasile Cristina Vasile Imi puteti spune daca in anul 2007 am avut pierdere contabila( ct.117), cand pot sa o acopar daca in 2008 am avut profit? La sf. anului 2008 sau la inceputul ... (vezi toată discuția)
Acoperire pierdere an precedent jevelson jevelson Nu sunt foarte sigur asa ca cer ajutor. Cine stie cat din pierderea fiscala anterioara o pot acoperi in exercitiul fiscal prezent? Sa spunem ca am urmatorul ... (vezi toată discuția)
Determinarea impozitului pe profit Silvia Dumitru Silvia Dumitru In cazul determinarii impozitului pe profit avem : Venituri = 1.800.000 Cheltuieli = 2.000.000 Cheltuieli nedeductibile 800.000 Deci pierdere contabila ... (vezi toată discuția)