Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit recuperare pierdere ??
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

recuperare pierdere ??

buna ziua,
in anul 2007 am avut pierdere contabila ( 121 debit) 73.000 lei dar datorita cheltuielilor nedeductibile foarte mari am profit fiscal 18000 lei
la sfarsitul anului 2008 ma profit contabil mare si vreau sa acopar pierderea din 2007 , se poate acest lucru ?
multumesc anticipat pt. ajutor
Trebuie determinat profitul fiscal al anului 2008.
Este posibil ca şi in 2008 să fie pierdere fiscala.

Dacă este şi profit fiscal se poate.
este profit , ce acopar profitul contabil sau cel fiscal , spuneti-mi unde sa citesc
sa detaliez poate ma ajuta cineva: la sfarsitul anului 2007 am avut venit - cheltuieli = 105.000 lei, chelt. nedeductibile 123.000 lei , adunand rezultatul lui 121 cu chelt neded. am obtinut 18000 lei profit fiscal la care am aplicat impozit
in 2008 am profit contabil , intrebarea este ce pierdere recuperzez?
Codu fiscal:

Pierderi fiscale

Art. 26. - (1) Pierderea anuală, stabilită prin declaraţia de impozit pe profit, se recuperează din profiturile impozabile obţinute în următorii 5 ani consecutivi. Recuperarea pierderilor se va efectua în ordinea înregistrării acestora, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale în vigoare din anul înregistrării acestora.
(2) Pierderea fiscală înregistrată de contribuabilii care îşi încetează existenţa prin divizare sau fuziune nu se recuperează de către contribuabilii nou-înfiinţaţi sau de către cei care preiau patrimoniul societăţii absorbite, după caz.
(3) În cazul persoanelor juridice străine, prevederile alin. (1) se aplică luându-se în considerare numai veniturile şi cheltuielile atribuibile sediului permanent în România.