Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... se mai pot face angajari in viitor pe acceasi functie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

se mai pot face angajari in viitor pe acceasi functie

daca trimit in somaj 3 croitorese in primavara mai pot angaja altele?
daca le concediati prin desfiintarea postului nu
1. Daca este borba de concediere individuala puteti sa angajati alte persoane in locul celor concediate numai ca fostele angajate au termen 45 de zile sa conteste in instanta deciziile de concediere.

2. Daca dvs. le-ati concediat prin desfiintarea postului atunci trebuie sa asteptati cele 45 de zile de la data cand salariatele au luat la cunostinta de decizia de concediere si, daca nu au contestat deciziile, atunci puteti reinfiinta posturile si angaja alte persoane.