Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie copii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie copii

imi puteti spune si mie va rog in caz ca sunt 2 frati sub 2 ani [ nou nascut si 1 ani] atunci cat va fi alocatia 400 lei sau 240 lei?:)
claudya123, utilizator
200 + 200 de lei
Alocatia de stat pentru fiecare copil este de :
- 200 lei pana la varsta de 2 ani

- 42 lei dupa varsta de 2 ani

Art. 3 din Legea nr.61/1993Ș
(1) Cuantumul alocatiei de stat pentru copii se stabileste in raport cu indicatorul social de referinta, denumit in continuare ISR, dupa cum urmeaza:

a) 0,4 ISR pentru copiii cu varsta de pana la 2 ani (sau de pana la 3 ani, in cazul copilului cu handicap);
b) 0,084 ISR pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 2 ani si 18 ani, precum si pentru tinerii prevazuti la art. 1 alin. (3);

Indicatorul social de referinta,ISR = 500 lei.

In speta, pentru doi copii sub varsta de 2 ani , alocatia este 400 lei per total.
multumesc:)