Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... LEGIONARI cu '' IMUNITATE '' ??
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

LEGIONARI cu '' IMUNITATE '' ??

AM '' auzit '' in timp .......... legende de genul .....................
'' ANGAJATII '' din Legiunea Straina ( Franta ) se '' Bucura '' pe perioada contractului cu legiunea ( 5 ANI ) /////// de ............ IMUNITATE LEGALA !!!! ........ ???
Pe unde calca .................. NU SE atinge nimeni de ei ?????
Intrebare pentru cunoscatori .................. MIT sau REALITATE ???

Legiunea Straina face parte din ARMATA FRANCEZA .............
Corp de elita .............. cu '' Angajati '' din toata lumea .............. inclusiv din Romania ............... iar in Legiune nu ajung '' Maicute '' sau '' Ingerasi ''' !!!

- infiintata in 1831, special creata pentru strainii care voiau sa serveasca Fortele Armate Franceze
- la comanda sunt numai ofiteri francezi
- in 2007 doar 27% din soldatii angajati erau francezi
- de-a lungul timpului cei mai multi au fost din: Germania, Italia si Belgia
- 1.500 romani au fost inrolati in Legiune
- pregatirea militara este mai mult decat solicitanta fizic cat si psihic...dureaza 15 saptamani
- si DA in legiune nu primesc "Ingerasi" B-)

[ link extern ] /
:))
Legiunea straina e o armata de profesionisti – se zice... Dar azi... abia mai au recruti... Deviza infanteriei – sa zicem: ”Noi suntem armata ultimilor 300 de metri”
O armata de mercenari pe teritoriul unui stat care se considera ”democratic”...

Nu, nu se bucura de imunitate... In armata aceasta nu au ce cauta ”urmaritii general” – sa zicem asa...

In ”legiune” ajung numai oamenii cu o conditie fizica excelenta si sanatosi ”tun” Strainii sunt inrolati in Regimentul strain 4.

Avantaje?! Un legionar strain poate sa faca cerere pentru a deveni cetatean francez in momentul in care a indeplinit 3 ani si jumatate din contractul sau. Dupa 3 ani de serviciu are dreptul sa ramana in Franta – poate obtine aceasta autorizatie si daca nu a devenit cetatean francez. In momentul in care legionarului i se termina contractul si nu doreste sa-l reinnoiasca L.S. poate sa-l ajute sa-si gaseasca un serviciu civil.

Dezavantaje? :hm: Ideea ca e ”mereu pe picior de razboi” ceea ce inseamna ”a ucide” intr-un razboi care nu e al lui...

AfroMTV a scris:
Pe unde calca .................. NU SE atinge nimeni de ei ?????
MIT sau REALITATE ???

Mit :D
trope_doi, utilizator
Cea ce ati auzit este partial corect in anumite situatii.

Am sa va dau ca exemplu trupele americane detasate pe teritoriul României. Aceste trupe, în baza acordului dintre Romania si SUA detin imunitate ABSOLUTA pe teritoriul României (echivalentul imunitatii diplomatice). Aceasta situatie nu exista numai la noi ci si in toate statele care au prezenta militara americana (Italia, Germania, Bulgaria, Turcia, Qatar, Arabia Saudita, UK, Irlanda, Islanda sau Afganistan).

Trupele Legiunii Franceze au imunitate de acelasi tip in statele in care sunt detasati cu acordul guvernului gazda (Stiu exemplul RD Congo).

N.B. Si trupele românesti din Afganistan, Somalia, Kosovo, Ciad și Rep. Centrafricană au imunitate absoluta.
Alexandru Munteanu, Avocat
Din cate vad americanii '' dicteaza '' asemenea acorduri statelor mai '' bananiere '' cum este si Romania !!! Imi ''' amintesc '' de cazul TEO PETER zdrobit intr-un taxi de un '' pasnic militar American '' un neica NIMENI angajat al Ambasadei S.U.A >>> care s-a '' evaporat '' imediat dupa accident !!! CE A patit ???? Mai nimic !!!! Asta sa fie puterea noastra de '' negociere '' ??? Titulescule ................. unde esti ......... sa ne vezi ?????
Bine macar ca avem si NOI ( Armata ) un ''pic '' de protectie prin tarile alea '' bananiere '' pe unde ne trimite ''' maretul NATO ''' >>>> sa facem curatenie ................. dupa ce au trecut ................ HOARDELE AMERICANE !!!!
Imunitatea romanilor este ............ '' PE BUNE ''' ........... sau doar in '' ACTE '' ???
Imunitatea romanilor pe bune. Exemplul jandarmilor din Kosovo este elocvent.

SUA are astfel de acorduri cu toate statele in care are trupe, inclusiv Germania, Italia sau UK.

Motivul principal pentru care trupele americane sau retras din Irak a fost tocmai acesta, guvernul irakian nu a fost de acord cu aceasta imunitate.

Ambasadorii tuturor statelor au imunitate diplomatica absoluta pe teritoriul tarii unde este acreditat.
Alexandru Munteanu, Avocat