Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA MONOGRAFIE ASOCIATII AGRICOLE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

MONOGRAFIE ASOCIATII AGRICOLE

CARE ESTE MONOGRAFIA CONTABILA IN ASOCIATII AGRICOLE
CE INREGISTRARI CONTABILE SE FAC PENTRU ACORDAREA IN NATURA A PRODUSELOR AGRICOLE SI DACA SE COLECTEAZA TVA
se colecteaza TVA, livrarea arendei catre arendator fiind considerata o operatiune impozabila.
baza impozabila se calculeaza la nivelul preturilor stabilite de consiliul judetean pentru anul agricol respectiv.

nu sunt contabil, dar as proceda cam asa:

inregistrarea arendei: 612 = 462
livrarea produselor : 411 = %701, 4427
scaderea din gestiune a cerealelor : 711 = 345
compensarea datoriei : 462 = 411
AM INTREBAT DE MONOGRAFIE PENTRU ASOCIATII AGRICOLE SI PRODUSE ACORDATE PENTRU MEMBRII ASOCIATIEI NU PENTRU ARENDARE SI ARENDATORI
INREGISTRARILE PENTRU ARENDARE SUNT CLARE
CE NU ESTE CLAR CE INREGISTRARI SE FAC CAND SE DAU PRODUSE LA MEMBRII ASOCIATIEI , CARE AU ADUS TERENUL IN ASOCIATIE SI NU L-AU ARENDAT
pmf, utilizator