avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA MONOGRAFIE ASOCIATII AGRICOLE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

MONOGRAFIE ASOCIATII AGRICOLE

CARE ESTE MONOGRAFIA CONTABILA IN ASOCIATII AGRICOLE
CE INREGISTRARI CONTABILE SE FAC PENTRU ACORDAREA IN NATURA A PRODUSELOR AGRICOLE SI DACA SE COLECTEAZA TVA
Cel mai recent răspuns: pmf , utilizator 22:34, 12 Ianuarie 2012
se colecteaza TVA, livrarea arendei catre arendator fiind considerata o operatiune impozabila.
baza impozabila se calculeaza la nivelul preturilor stabilite de consiliul judetean pentru anul agricol respectiv.

nu sunt contabil, dar as proceda cam asa:

inregistrarea arendei: 612 = 462
livrarea produselor : 411 = %701, 4427
scaderea din gestiune a cerealelor : 711 = 345
compensarea datoriei : 462 = 411
AM INTREBAT DE MONOGRAFIE PENTRU ASOCIATII AGRICOLE SI PRODUSE ACORDATE PENTRU MEMBRII ASOCIATIEI NU PENTRU ARENDARE SI ARENDATORI
INREGISTRARILE PENTRU ARENDARE SUNT CLARE
CE NU ESTE CLAR CE INREGISTRARI SE FAC CAND SE DAU PRODUSE LA MEMBRII ASOCIATIEI , CARE AU ADUS TERENUL IN ASOCIATIE SI NU L-AU ARENDAT
Ultima modificare: Joi, 12 Ianuarie 2012
pmf, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Arenda ramolex ramolex buna seara, va supun atentiei urmatorul subiect, interesant cred eu. consiliul judetean a hotarat preturile medii la produsele agricole pentru anul 2011, ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila plata arenda in bani si natura cu retinerea impozit la sursa Kolea41 Kolea41 buna seara , rog un exemplu de inregistrare contabila a operatiunilor ce deriva din plata arendei- in special in natura- cu stabilirea si retinerea impozitului ... (vezi toată discuția)
Monografie/documente societate cu activitate agricultura freenicos freenicos Va rog daca ma puteti ajuta cu o monografie specifica activitatilor agricole.Nu inregistrarile contabile ma omoara (ca sunt logice)cat documentele ... (vezi toată discuția)