Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general monografie/documente societate cu activitate ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

monografie/documente societate cu activitate agricultura

Va rog daca ma puteti ajuta cu o monografie specifica activitatilor agricole.Nu inregistrarile contabile ma omoara (ca sunt logice)cat documentele justificative specifice acestui domeniu...de la infiintarea culturilor ...pana la recoltare inclusiv.
multumesc anticipat
Monografie contabilitate societatilor agricole
Achizitia de materii prime si materiale pentru infiintarea culturii
% = 401
Consumul materiilor prime si materialelor in proces
6025 = 3025
6022 = 3022
6028 = 3028
si concomitent
331 = 711
Este indicat ca evidenta sa se tina pe analitice pentru fiecare cultura.
Aici se mai pot repartiza cu ajutorul coeficientilor de repartizare, cheltuieli cu personalul, cheltuieli cu piesele de schimb pentru masinile agricole, cheltuieli cu energia electrica, cheltuieli cu apa, etc.
La recoltare
345 = 331
De foarte multe ori producatorul nu are suficient spatiu de depozitare.
In aceasta situatie productia se depoziteaza la terti.
354 = 345
Vinzarea se poate produce in doua moduri:
din depozitele proprii:
411 = 701
711 = 345
sau din depozitele tertilor
411 = 701
711 = 354
In cazul folosirii cupoanelor agricole pentru plata / incasarea contravalorii unor facturi
Primirea cupoanelor
In situatia in care cupoanele sunt primite de proprietarii de teren
5328 = 4551 - analitic pentru fiecare titular de contract de arenda
In situatia in care sunt primite direct de societatea agricola (caz rar)
5328 = 7411
Plata unor facturi cu cupoane agricole
401 = 5328
Plata drepturilor cuvenite fiecarui titular de contract de arenda 4551 = %
5311 - in bani
345 - in natura
La furnizorii de bunuri sau de servicii 5113 = 4111 - la primirea cupoanelor agricole
5131 = 5113 - la incasarea efectiva a cupoanelor agricole
Cornelia Tulpan, Contabil
Multumesc mult Doamna Cornelia.....daca mai aveti timp si rabdare as fi vrut si eu sa stiu care ar fi documentele justificative pe etape...adica...de exemplu :la recoltare....ce document se intocmeste....., daca plata arendei se face si in natura...ce document se foloseste....etc
La recoltare, pe camp, se intocmesc avize de expeditie catre depozitul propriu(daca exista) sau catre cele ale tertilor(inchiriate).
Aici, pe baza notelor de cantar, se poate sti exact cantitatea produsa.
Atentie la modul de lucru pe cantitati: in agricultura se poate lucra pe cantitati fizice sau pe cantitati utile. Determinarea cantitatii utile se poate face numai dupa analizarea calitatii produselor, in laboratoare specializate si se foloseste atunci cand nu dispuneti de depozite proprii. Daca aveti depozite, ca producator este recomandat sa lucrati la fizic.
In baza notelor de cantar, veti intocmi fisa de magazie pe fiecare produs in parte.
In cazul in care plata arendei se face in natura, se intocmeste un borderou, pentru fiecare produs in parte, care trebuie sa cuprinda:
-numele si prenumele proprietarului
-act de identitate, serie, nr.,eliberat la data..., organul emitent
-suprafata de teren aferenta culturii respective
-kg/ha
-cantitate cuvenita
-semnatura.
In baza acestui borderou (totalizat), va scadeti din fisa de magazie.
Va recomand sa nu distribuiti decat persoanei titulare plata arendei, indiferent daca este in natura sau bani, iar in lipsa acesteia, doar cu procura notariala.
Va scuteste de neplaceri ulterioare, de pierdere de timp si bani.

Nu uitati, ca la fiecare transport, sa luati tara mijloacelor de transport.

Succes!

Cornelia Tulpan, Contabil
MULTUMESC DIN SUFLET..................M-AM LUMINAT...BINE....
buna ziua.
am si eu o nelamurire: cand se plateste arenda catre benficiari, nu se factureaza?
adica nu se plateste tva pe arenda?
multumesc.