avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 719 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... recursul unui proces
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

recursul unui proces

vreau sa va intreb daca mai trebuie dat onorariu avocatului pentru recursul unui proces, mentionez ca avocatul a primit onorariul stabilit la inceput .va multumesc
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 23:59, 22 Octombrie 2008
Depinde de modul in care v-ati inteles.
In mod normal trebuie platita reprezentarea si in recurs.
Poate ca a primit onorariul pt o instanta.
Asa puteti sa cereti sa va reprezinte si dupa casare cu trimitere spre rejudecare si apoi si in caile de atac ( adica, din nou in apel si recurs).

avocat Claudiu Lascoschi
Daca onorariul stabilit la inceput cuprinde si reprezentarea in recurs atunci nu mai trebuie sa platiti .
De regula, incheierea unui contract de asistenta juridica cu un avocat se face pentru fiecare grad de jurisdictie.
Cu siguranta intelegerea dintre avocat si client are putere de lege intre partile contractante.
De regula, onorariile se percep pt fiecare faza procesuala in parte deoarece exista, pe considerentul ca exista dreptul ca partea (clientul) sa-si poata schimba avocatul daca considera necesar.
In general atunci cand este vorba de onorariu de succes se incheie contract de asistenta juridica pt toate gradele de jurisdictie.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acuzatie talharie estrela2126 estrela2126 am angajat un avocat pt un dosar talharie din faza de cercetare.mi-a cerut 3000 lei.urmarirea penala s-a incheiat si s-a trimis dosarul in instanta. mi-a ... (vezi toată discuția)
Onorariu recurs iccj seb_aku seb_aku Avocatul pe care l-am avut la fond si apel mi-a facut recurs la ICCJ si mi-a cerut alti bani pt a ma reprezenta si acolo. Mentionez ca este vorba de o cauza ... (vezi toată discuția)
Onorariu ContSters407458 ContSters407458 Cate costuri include onorariul unui avocat intr-un proces pana la finalizare, onorariul nu este inclus intr-o suma fixa de la inceput pana la finalizare ? se ... (vezi toată discuția)