Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... recursul unui proces
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

recursul unui proces

vreau sa va intreb daca mai trebuie dat onorariu avocatului pentru recursul unui proces, mentionez ca avocatul a primit onorariul stabilit la inceput .va multumesc
Depinde de modul in care v-ati inteles.
In mod normal trebuie platita reprezentarea si in recurs.
Poate ca a primit onorariul pt o instanta.
Asa puteti sa cereti sa va reprezinte si dupa casare cu trimitere spre rejudecare si apoi si in caile de atac ( adica, din nou in apel si recurs).

avocat Claudiu Lascoschi
Daca onorariul stabilit la inceput cuprinde si reprezentarea in recurs atunci nu mai trebuie sa platiti .
De regula, incheierea unui contract de asistenta juridica cu un avocat se face pentru fiecare grad de jurisdictie.
Cu siguranta intelegerea dintre avocat si client are putere de lege intre partile contractante.
De regula, onorariile se percep pt fiecare faza procesuala in parte deoarece exista, pe considerentul ca exista dreptul ca partea (clientul) sa-si poata schimba avocatul daca considera necesar.
In general atunci cand este vorba de onorariu de succes se incheie contract de asistenta juridica pt toate gradele de jurisdictie.

avocat Claudiu Lascoschi