Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA declaratia 394
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

declaratia 394

cum se declara prestarile de servicii facturate de o firma platitoare de tva catre persone fizice in decl.394
in decl. 394 nu se declara livrarile/prestarile catre persoane neinregistrate in scopuri TVA.
Persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România sunt obligate să declare toate prestările de servicii realizate, pe teritoriul României, către/de la alte persoane impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România. Deci facturi catre clienti (persoana fizica inregistrat cu cnp pe factura) nu le includeti.
Operatiunile cu persoane neinregistrate in scopuri de TVA nu se declara
deci facturile emise pentru societati care nu au CIF cu "RO" nu se declara ? am inteles corect da ?