avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA declaratia 394
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

declaratia 394

cum se declara prestarile de servicii facturate de o firma platitoare de tva catre persone fizice in decl.394
Cel mai recent răspuns: ady28 , utilizator 23:26, 14 Ianuarie 2012
in decl. 394 nu se declara livrarile/prestarile catre persoane neinregistrate in scopuri TVA.
Persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România sunt obligate să declare toate prestările de servicii realizate, pe teritoriul României, către/de la alte persoane impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România. Deci facturi catre clienti (persoana fizica inregistrat cu cnp pe factura) nu le includeti.
Operatiunile cu persoane neinregistrate in scopuri de TVA nu se declara
deci facturile emise pentru societati care nu au CIF cu "RO" nu se declara ? am inteles corect da ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum corelez decontul 300 cu declaratia 394 ? eu_contabilul eu_contabilul Buna ziua, In trimestrul 1/2012 am avut o factura catre o persoana juridica platotoare de tva si declaratia 300 s-a corelat cu 394 (randul 17 din 300 cu ... (vezi toată discuția)
Intreprindere familiala platitor tva pohata pohata BUNA ZIUA va rog sa-mi comunicati la [b]IF platitor tva[/b] ce documente trebuie sa depun la finante,firma fiind infiintata la iunie 2009,am depus decont ... (vezi toată discuția)
Declaratii tva - urgent ! cristian_conea cristian_conea sunt titular de intr.indiv.(un fel de PFA) si am obiect de activ. SERVICIILE. Am un client cu sediul in Franta si ii fac factura lunara fara TVA (locul ... (vezi toată discuția)