Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... refacere state salarii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

refacere state salarii

Buna ziua
Vreau sa supun atentiei dvs o situatie mai putin obisnuita.
La o soc com s-au platit tot anul trecut (in fiecare luna) ore suplimentare atunci cand acesta au fost efectuate ,calculul salarial fiind facut pe baza pontajului .In pontaj existau trecute aceste ore suplimentare.
Plata salariilor se face prin OP individual catre fiecare salariat.
La momentul semnarii OP-urilor dna administrator avea statele,pontajele si Op-ul fiecarui salariat.
toate au fost semnate la momentele respective si fiecare salariat si-a incasat banii.
Acum dupa un an de zile dna adminiatrator doreste refacerea statelor,a pontajelor si sa se trimita angajatilor notificari in care sa se specifice ca dintr-o eroare de calcul au primit mai multi bani decat trebuia.
apoi in luna urmatoare din drepturile cuvenite sa li se retina ceea ce considera dansa ca s-a platit in plus.
este corect ,este legal sa procedeze in aceasta maniera atata timp cat a vazut pontajele,statele ?atata timp cat ea a semnat Op-urile.
va rog orice raspuns sa fie argumentata cu baza legala.
multumesc pentru orice raspuns

O motivare destul de plauzibila pentru mentalitatea acelui angajator ... insa problema se pune daca acele ore suplimnetare au fost sau nu efectuate efectiv? ....daca da, atunci se poate dovedi in instanta contrariul a ce sustine angajatorul ...
da oamenii chiar au fost la serviciu ,chemati sambata sau stand in cursul saptamanii pana la 10-11 seara.
asta se poate dovedi foarte usor .problema este ca s-ar putea ca oamenii sa nu fie dispusi sa mearga prea departe ca sa nu-si piarda locurile de munca.
Aici nimeni nu va mai poate ajuta , daca colegii dvs de munca refuza sa-si apere drepturile legitime ...