Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Vizita intima la penitenciar
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Vizita intima la penitenciar

Daca esti minora pot avea acces la conjugal cu o persoana privata de libertate..?:">Am 17 ani jumate....
gainariumaria, utilizator
Nici Legea si nici Regulamentul de aplicare nu prevad varsta minima a vizitatorului, insa doctrina si jurisprudenta au apreciat ca "penitenciarul nu poate acorda vizita intima in cazul in care constata existenta unui impediment la incheierea casatoriei, dintre cele prevazute de noul cod civil (... varsta minima necesara: 18 ani).

In plus, Regulamentul de aplicare al Legii privind executarea pedepselor prevede:
"Pentru acordarea vizitei intime, partenerii trebuie sa fi avut o relatie similara relatiilor stabilite intre soti de minimum 6 luni, anterior momentului solicitarii vizitei intime. Solicitantii vor da declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte indeplinirea conditiei".