Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Vizita conjugala la penitenciar
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Vizita conjugala la penitenciar

Buna ziua, as vrea sa stiu daca iubitul meu poate beneficia de vizita conjugala la penitenciar,desi nu suntem casatoriti...si ce ar trebui sa facem pentru a putea beneficia.Va rog sa ma ajutati.Va multumesc frumos.
Legea NR.254/2013 privind executarea pedepselor si a masurilor privative de libertate dispuse de organele judiciare in cursul procesului penal

Art. 69
Dreptul la vizita intima
(1) Pot beneficia de vizita intima persoanele condamnate care indeplinesc, cumulativ, urmatoarele conditii:
a) sunt condamnate definitiv si sunt repartizate intr-un regim de executare a pedepselor privative de libertate;
b) nu sunt in curs de judecata in calitate de inculpat;
c) exista o relatie de casatorie, dovedita prin copie legalizata a certificatului de casatorie sau, dupa caz, o relatie de parteneriat similara relatiilor stabilite intre soti;
d) nu au beneficiat, in ultimele 3 luni anterioare solicitarii vizitei intime, de permisiunea de iesire din penitenciar;
e) nu au fost sanctionate disciplinar pe o perioada de 6 luni, anterioara solicitarii vizitei intime, sau sanctiunea a fost ridicata;
f) participa activ la programe educationale, de asistenta psihologica si asistenta sociala ori la munca.
(2) Persoana condamnata casatorita poate beneficia de vizita intima numai cu sotul sau sotia.
(3) Pentru acordarea vizitei intime, partenerii trebuie sa fi avut o relatie similara relatiilor stabilite intre soti anterior datei primirii in penitenciar.
(4) Dovada existentei relatiei de parteneriat se face prin declaratie pe propria raspundere, autentificata de notar.
(5) Directorul penitenciarului poate aproba vizite intime intre persoane condamnate, in conditiile prezentului articol.
(6) Numarul, periodicitatea si procedura desfasurarii vizitelor intime se stabilesc prin regulamentul de aplicare a prezentei legi.

(2) Persoana condamnata casatorita poate beneficia de vizita intima numai cu sotul sau sotia

Am spus mereu ca intre lege si morala exista o stransa conexiune :)
Da, stimate user, asa stau lucrurile pentru a putea beneficia de acest drept.
Ramane de vazut daca cel condamnat indeplineste toate conditiile pentru a i se acorda acest drept, pentru ca, dupa cum observati, este vorba despre un drept ce poate fi exercitat in anumite conditii.
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator
(2) Persoana condamnata casatorita poate beneficia de vizita intima numai cu sotul sau sotia.
Asta este o conditie care ii vizeaza doar pentru cei casatoriti, pentru a nu chema alte persoane, la concubini e valabil alin.1 lit.c. teza a doua.
dar dacaa suntem in concubinaj?
Vi s-a raspuns mai sus.. Are voie si daca exista relatie de concubinaj
"Dovada existentei relatiei de parteneriat se face prin declaratie pe propria raspundere, autentificata de notar.".
Condamnatului i se pune la dispozitie o cerere tip pe care o completeaza si trebuie avizata de mai multe persoane. Luati legatura cu penitenciarul sa va dea mai multe detalii despre declaratia de mai sus, daca trebuie transmisa inainte ca sa primeasca aviz pozitiv de la Sectorul Vizite.
AvTudor_com, utilizator