avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Vizita conjugala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Vizita conjugala

Buna ziua,iubitul meu este inchis preventiv de 6 luni,din ce am inteles are
Dreptul la o vizita conjugala de 3 ore.nu suntem căsătoriţi,si as vrea aa stiu ce acte trebuie sa duc si cat costa sa le fac.Va multumesc anticipat
Condițiile acordării dreptului la vizită intimă
Art. 69
(1) Pot beneficia de vizită intimă persoanele condamnate care îndeplinesc,
cumulativ, următoarele condiţii:
a) sunt condamnate definitiv şi sunt repartizate într-un regim de executare a
pedepselor privative de libertate;
b) nu sunt în curs de judecată în calitate de inculpat;
c) există o relaţie de căsătorie, dovedită prin copie legalizată a certificatului de
căsătorie sau, după caz, o relaţie de parteneriat similară relaţiilor stabilite între soţi;
d) nu au beneficiat, în ultimele 3 luni anterioare solicitării vizitei intime, de
permisiunea de ieşire din penitenciar;
e) nu au fost sancţionate disciplinar pe o perioadă de 6 luni, anterioară solicitării
vizitei intime, sau sancţiunea a fost ridicată;
f) participă activ la programe educaţionale, de asistenţă psihologică şi asistenţă
socială ori la muncă.
(2) Persoana condamnată căsătorită poate beneficia de vizită intimă numai cu
soţul sau soţia.
(3) Pentru acordarea vizitei intime, partenerii trebuie să fi avut o relaţie similară
relaţiilor stabilite între soţi anterior datei primirii în penitenciar.
(4) Dovada existenţei relaţiei de parteneriat se face prin declaraţie pe propria
răspundere, autentificată de notar.
(5) Directorul penitenciarului poate aproba vizite intime între persoane
condamnate, în condiţiile prezentului articol.
(6) Numărul, periodicitatea şi procedura desfăşurării vizitelor intime se stabilesc
prin regulamentul de aplicare a prezentei legi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vizita conjugala la penitenciar ekaa_sil ekaa_sil Buna ziua, as vrea sa stiu daca iubitul meu poate beneficia de vizita conjugala la penitenciar,desi nu suntem casatoriti...si ce ar trebui sa facem pentru a ... (vezi toată discuția)
Vizita la penitenciar myhaela39 myhaela39 buna ziua imi puteti spune daca legea interzice ca o persoana casatorita sa mearga in vizita intima la cineva la penitenciar,acea persoana nefiind sotul? (vezi toată discuția)
Vizita intima la penitenciar gainariumaria gainariumaria Daca esti minora pot avea acces la conjugal cu o persoana privata de libertate..?:\">Am 17 ani jumate.... (vezi toată discuția)