Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA contributii CAS, CASS
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA contributii CAS, CASS

Detin un PFA care se ocupa de comertul cu amanuntul pe internet.
Sa zicem ca am incasari pe anul 2012 de 6000 lei, cheltuieli de 4000 rezultand un profit de 2000 lei. Ce contrubutii am de platit la CAS si CASS ?
gasiti raspunsul la urmatoarea adresa:
[ link extern ]
platiti la minimul pe economie, adica cca 500 lei pe an
slade_green2000 a scris:

Detin un PFA care se ocupa de comertul cu amanuntul pe internet.
Sa zicem ca am incasari pe anul 2012 de 6000 lei, cheltuieli de 4000 rezultand un profit de 2000 lei. Ce contrubutii am de platit la CAS si CASS ?

Contributii la sanatate - 5.5% din brut
Contributii la pensii - 232lei/luna (puteti sa nu platiti daca estimati ca nu atingeti venituri mai mari de circa 8.400 lei anual caz in care declaratia de asigurare se va suspenda).
L.C.
Sa va fie un pic mai clar ce am declarat. PFA-ul se ocupa cu comert, adica am estimat ca o sa am vanzari de 6000 lei pe 2012 din care 4000 lei ma costa marfa si 2000 lei este profitul.
Sa inteleg ca trebuie sa platesc 5.5% din 6000 lei si daca vanzarile depasesc 8400 lei anual (profitul fiind undeva la 3000 lei) trebuie sa platesc 232lei pe luna, adica 2784 lei pe an???
In acest caz mai raman pe minus si nici nu am scazut impozitul de 16% :)
Din pacate CAS pentru PFA este tot ambiguu reglementata si pentru 2012 ca urmare a incompetentilor care ne conduc, cand ar fi fost normal si logic sa se plateasca niste sume cu titlu de, plati anticipate in contul CAS, si sa se faca regularizare anuala asa cum e normal si cum se face in cazul contributiei la fondul de sanatate (fara calcul de penalizari pentru sumele ramase de plata)

Mai concret, un PFA care este impozitat in sistem real si tine contabilitate nu are de unde sa stie, la inceputul anului, daca va depasi sau nu, ca venit net, acea suma anuala de 4 salarii medii brute pe tara, respectiv 4 x 2117 = 8468 lei ca sa ia o decizie corecta.

Daca se apuca si plateste 232 de lei lunar, se va bucura de ei la pensie, pentru ca banii inapoi nu-i va primi de la stat, daca nu a indeplinit baremul de 4 salarii medii brute (Legea pensiilor nr 263/2010, art. 6 (1), lit. d). pct. IV).... adica ce a platit ramane bun platit.

Apoi, Codul Fiscal, la art. 296.22 alin. 1, ultimul paragraf vorbeste de o noua suma minima care se bate cap in cap cu cea de mai sus adica 2117 x35% = 741 lei lunar, minim baza de calcul la CAS. 741 x12 luni = 8892 lei suma minima anuala care face obiectul CAS de plata conform art. 296.22 alin 1 Cod FISCAL. Si in acest caz, ca si mai sus, suma minima lunara de 232 lei, odata platita ramane buna platita, chiar daca omul nu indeplineste baremul....

Si atunci, intrebarea mea (poate ma va lamuri un jurist) care e rostul acestor limite anuale ca baza de calcul a CAS (fata de care stabilim daca platim sau nu) daca nu exista regularizare anuala a acestei contributii?

Sa spunem ca nu platesti nimic anticipat si te trezesti ca ai depasit suma anuala ca baza de calcul - in acest caz va trebui sa platesti toata contributia anuala la CAS, cu tot cu majorari si penalitati...

Incurcate sunt caile domnului in legislatia romaneasca.