Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... bonus malus vs pensionari(handicapati) RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

bonus malus vs pensionari(handicapati) RCA

La o polita RCA auto pensionarii si pers.cu handicap au diferite reduceri. In cazul in care nu au accidente se acorda diferite bonusuri(ex.10% ;18%;etc). Aceste bonusuri se aplica si pensionarilor(pers.cu handicap?
Multumesc!
Bonusul-malus se aplica oricarei categorii de conducatori auto care incheie o asigurare RCA. Pe linga aceate reduceri unele soc. de asigurare acorda reduceri pt. pensionari + o reducere pt. persoanele cu handicap.
Imi cer scuze cred ca n-am fost inteles. La reducerea pt. pensionari si/sau pers.cu handicap se mai acorda si reduceri "fara accidente" (bonusuri)?
Reducerile acordate in sistemul Bonus/Malus sunt distinctive iar pe langa acestea unele societati acorda si reduceri pt. pensionari/bugetari/pers. cu handicap. Cele 2 reduceri se cumuleaza si in functie de societatea de asigurari nu trebuie sa depaseasca un anumit procent din cuantumul asigurarii deorece nu mai rezulta corelatia la tarifele de asigurare transmise catre CSA.
Bonusurile se cumuleaza, iar reducerea se acorda din pretul actual al politei de sigurare.
Multumesc!