Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Privitor la aplicarea Legii193/2015
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Privitor la aplicarea Legii193/2015

As dorii unele lamuriri, privind societatile de asigurari auto, privind reducerea cu 50% a politei RCA pentru persoanele posesoare de certificate de incadrare in gradul 1 si 2 de handicap. Aceste societati nu vor sa reduca polita RCA cu 50%, decat persoanelor cu handicap care fac dovada modificarii mijloacelor personale de locomotie, contrar legii 193/2015, cu completarea si modificarea la legea 448/2006 Art. 28. Nu inteleg pe ce Lege sau Art, de Lege se bazeaza Societatile de asigurari auto, motivand ca nu fac reduceri la plata politei RCA, decat numai persoanelor cu handicap care fac dovada modificarii mijlocului de locomotie personale, in speta autoturisme, motociclete, etc. Astept un raspuns. Cu stima !
~ Conținut șters la cerere ~
Av-SfabuAndra a scris:

Aceeasi viziune a legiuitorului apare si in L. 9/2012, privitoare la taxa pentru emisiile poluante, art. 3 lit. b) facand referire la scutirea "autovehiculelor special modificate in scopul conducerii de catre persoanele cu handicap, precum si in scopul preluarii si transportarii persoanelor cu handicap grav sau accentuat, astfel cum aceste persoane sunt definite in Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare"

L nr 193/2007 modifica si completeaza disp L nr 448/2006
La articolul 26, litera c) va avea urmatorul cuprins:

„c) scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu atas si mototriciclurilor;”.
Art. 28.(1) Persoanele cu handicap, precum şi însoţitorii sau, după caz, asistenţii personali ai acestora, deţinători de autoturisme, beneficiază de scutire de la plata tarifului de utilizare a reţelelor de drumuri naţionale, prevăzut în Ordonanţa Guvernului nr. 15/2002 privind aplicarea tarifului de utilizare şi a tarifului de trecere pe reţeaua de drumuri naţionale din România, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 424/2002, cu modificările şi completările ulterioare.

Din vechea formulare a L nr 448/2006 a fost abrogata obligatia prev de disp
Art. 26
Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiaza de urmatoarele facilitati fiscale:

c) scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu atas si mototriciclurilor, adaptate handicapului;

Problema consta in acea ca legiuitorul nu a dispus si modificarea disp Codului de procedura fiscala unde este precizata obligatia existentei adaptarii tehnice omologate la auto
Datorita acestei inartvertente legislative ,atat RAR cat si ANAF,la cererile pentru inmatriculare si calculare taxa mediu auto continua sa impuna onligatia existentei adaptarii tehnice auto
ynocentta a scris:

Problema consta in acea ca legiuitorul nu a dispus si modificarea disp Codului de procedura fiscala unde este precizata obligatia existentei adaptarii tehnice omologate la auto
Datorita acestei inartvertente legislative ,atat RAR cat si ANAF,la cererile pentru inmatriculare si calculare taxa mediu auto continua sa impuna onligatia existentei adaptarii tehnice auto

Bun! si care este solutia la aceasta problema?

Am mai intrebat in anumite locuri si nimeni nu mi-a dat niciun raspuns..
Norma RCa prevede ca:

"Tarifele de primă stabilite de asigurători pot conţine reduceri comerciale până la un nivel de maximum 10%, cu excepţia reducerilor acordate pensionarilor şi persoanelor cu deficienţe locomotorii, precum şi a celor stabilite prin sistemul bonus-malus."

Asadar societatile de asigurare isi stabilesc propriul tarif si reduceri pentru persoane cu deficiente locomotorii. De asemeni au instructiuni de subscriere proprii prind documentele necesare pentru acordarea acestor reduceri.
ynocentta a scris:

Problema consta in acea ca legiuitorul nu a dispus si modificarea disp Codului de procedura fiscala unde este precizata obligatia existentei adaptarii tehnice omologate la auto
Datorita acestei inartvertente legislative ,atat RAR cat si ANAF,la cererile pentru inmatriculare si calculare taxa mediu auto continua sa impuna onligatia existentei adaptarii tehnice auto

Va rog sa-mi indicati exact numarul articolului din Codul de Procedura Fiscala din 2015.

Multumesc!