Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Infintare pfa sau srl cu statut de microintreprindere?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Infintare pfa sau srl cu statut de microintreprindere?

Buna ziua care este diferenta intre pfa si srl cu statut de microintreprindere in ceea ce priveste taxele si impozitele ?
PFA plateste impozit 16% din venitul net, iar microintreprinderea 3% din cifra de afaceri si 16% din dividende.
Multumesc pt raspuns,care sint costurile pentru infintarea unei micro intreprinderi si de exemplu eu sint electrician de meserie si doresc sa dechid firma pe executie instalatii si daca nu merge cu domeniul asta incerc cu comert sau altceva,codul CAEN este valabil?