avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Creante Bugetare
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Creante Bugetare

Buna ziua!
Imi puteti da o definitie clara asupra creantelor bugetare cf. unor norme ori OG?
Tot ce gasesc este despre creantele fiscale..presupun ca nu sunt lucruri similare.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 20:46, 23 Ianuarie 2012
Creantele bugetare au fost definite in Ordonata 11/1996 privind executarea creantelor bugetare :
:ART. 1
Creantele constand in impozite, taxe, contributii, amenzi si alte sume ce reprezinta venituri publice, potrivit Legii privind finantele publice, sunt creante bugetare ce se executa potrivit dispozitiilor prezentei ordonante."

[ link extern ] /


Ordonanta 11/1006 a fost abrogata de ordonanta 61/2002 (care a pastrat inca termenul de creanta bugetara).
Ordonanta 61/2002 a fost abrogata de Codul de procedura fiscala in care :
"Art. 1 Sfera de aplicare a Codului de procedură fiscală

(1) Prezentul cod reglementează drepturile şi obligaţiile părţilor din raporturile juridice fiscale privind administrarea impozitelor şi taxelor datorate bugetului de stat şi bugetelor locale, prevăzute de Codul fiscal...."

[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen de prescriere datorii bugetare- intrebare! ani_catalina ani_catalina Creanta privind taxa pe cladiri din perioada 1996 - 2000 beneficiaza de prescriptia prevazuta in art. 98 lit.a din OG nr.11/23 ian. 1996 ? ( intrucat ... (vezi toată discuția)
Datorii bugetul local catalincul catalincul Buna ziua! Am o intrebare la care sper sa gasesc raspunsul pe acest forum. Am avut o amenda de 50 RON pentru circulatie (n-am avut actele la mine) din 2002, ... (vezi toată discuția)
Lmpozite teren cinevaoricine cinevaoricine Buna seara! Imi puteti spune va rog anul din care au inceput sa fie impozitate terenurile extravilan arabil? O alta intrebare: Care este procentul de ... (vezi toată discuția)