Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general mijloc fix nerecuperabil
Discuție deschisă în Contabilitate în general

mijloc fix nerecuperabil

Buna ziua.
Avem un mijloc fixe complet amortizat care nu mai functioneaza si dorim sa il scoatem din uz, ca materiale nerecuperabile pe baza unui proces verbal de casare, urmand a-l arunca la gunoi.Este corect procedeul sau este obligatoriu sa vindem la o firma specializata?Aceeasi intrebare as avea si pentru obiectele de inventar.
Ar fi cumva si o implicare fiscala-tva , venituri?Multumesc.

1.Se da o decizie de formare a unei comisii pentru scoaterea din functiune a mijl.fixe si obiectelor de inventar.
2.In procesul verbal (cod 14-2-3/aA) de scoatere din functiune a mijl.fixe/de declasare a unor bunuri materiale, se specifica constatarile comisiei, ca nu au rezultat ansamble, piese componente sau materiale refolosibile, precum si cauzele deteriorarii-pierdere caracteristici tehnice, avarii, uzura fizica, etc.
3.Mijl.fixe fiind amortizate complet, nu implica venituri sau TVA. La fel pentru
obiectele de inventar.