Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxa timbru
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxa timbru

Buna seara
Am contestat in instanta o somatie de plata emisa de CAS. Dupa depunerea contestatiei am primit citatia in care mi se aduce la cunostinta printre altele ca sunt obligat sa platesc o taxa judiciara de timbru si un timbru judiciar. Procesele cu institutii de stat nu sunt scutite de taxa de timbru? Probabil imi scapa mie ceva ar nu stiu ce. Ma poate pune cineva in tema?
Multumesc.
Nu, procesele purtate cu institutiile statului nu sunt scutite de la plata taxei de timbru, atunci cand reclamanti sunt persoanele fizice sau p[ersoanele juridice de drept privat.
Art.17 din Legea nr.146/1997, privind taxele judiciare de timbru, acorda scutiri in conditiile acestui articol pentru institutiile statului, atunci cand acestea sunt titularele cererilor adresate instantei.