Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... scutire taxa timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

scutire taxa timbru

Buna ziua...in baza art 17. legea 146/1997 institutiile publice sunt scutite de taxa judiciara de timbru, nu? Pe o citatie primita am fost somati sa platim aceasta taxa calculata normal la valoarea litigiului-care este foare mare. Ce pot sa fac in aceasta situatie, fara sa mi afecteze desfasurarea litigiului?
va multumesc.
A fost o eroare, la primul termen de judecata isi va da seama judecatorul ca este o greseala si nu trebuie platita taxa judiciara.
Multumesc d-na av. Cristina...
Eventual sa depun inainte cu 2-3 zile de primul termen o adresa-precizare...prin care sa solicit instantei scutirea taxei de timbru si a taxei judiciare de timbru invocand art. 17 din legea nr. 146/1997 si eventual si H.C.L-ul. prin care se precizeaza ca institutiile subordonate consiliului local sunt scutite de plata acestei taxe?
In ideea ca s- ar refuza scutirea ce pot face/solicita?
va multumesc....
Sunteti institutie publica sau nu? Este inadmisibil sa fiti obligati la plata taxei judiciare de timbru. Am avut si eu un caz asemanator, cand s-a pus in vedere institutiei publice prin citatie sa timbreze actiunea, iar la primul termen de judecata judecatorul a realizat ca este o eroare si a revenit asupra masurii.
Daca completul de judecata refuza sa va scuteasca, faceti cerere de reexaminare. Nu pot fi toti judecatorii de rea-credinta. :))
Cristina Pielmus , Avocat
suntem institutie care functionam in subordinea consiliului local.
Revin...in siuatia in care s-a platit aceasta taxa la primul termen poti solicita instantei restituirea acesteia invocand articolele din lege care te scutesc de plata ei? cum se procedeaza?
va multumesc!