avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 440 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie?

Buna seara

Sunt nascuta in luna februarie in anul 1956. Sunt angajata din 1976 categoria a-//-a timp de 6 ani,apoi 19 ani fara categorie.

Doresc sa ies la pensie la cerere deoarece nu i-mi gasesc un loc de munca la virsta mea. Locuiesc in com. Cojocna jud. Cluj
VA MULTUMESC
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:39, 22 Ianuarie 2012
1. Pentru o femeie nascuta in februarie 1956 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 4 luni iar stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 4 luni.

2. Daca ati lucrat 6 ani in grupa a doua de munca se reduce varsta standard de pensionare cu 1 an iar stagiul de cotizare se completeaza cu 1 an si 6 luni.

3. Asadat puteti solicita:
- pensie de limita de varsta, la 59 de ani si 4 luni, in iunie 2015;
- pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 4 luni, in iunie 2010.

4. Nu puteti beneficia de pensie anticipata, tot in iunie 2010, deoarece aveti nevoie de un stagiu de cotizare de 38 de ani si 4 luni.

5. - Daca datele prezentate de dvs. sunt corecte, puteti solicita pensie anticipata partiala acum.
- Cuantumul pensiei va fi diminuat cu 0,75% pentru fiecare luna de diminuare, pana in iunie 2015 cand se va transorma in pensie de limita de varsta si se va acorda pensia integrala.
Ultima modificare: Luni, 23 Ianuarie 2012
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data iesirii la pensie cioarec carmen cioarec carmen La ce dată poate beneficia de pensie anticipată parţială o femeie nascută în anul 1956 luna martie, cu 30 ani vechime în muncă din care 6 ani în grupa ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala - care este procentul de reducere a pensiei daca depasesti stagiul complet de cotizare? olymariana olymariana buna ziua. am un stadiu de cotizare de36 ani3 luni ,sint nascuta la 16 05 1956 si doresc sa depun actele pentru pensie anticipata s-au anticipata partial dar ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata nicolae0556 nicolae0556 buna ziua ! sunt nascut in anul 1956 , 56 ani . am 9 ani lucrati in categoria 1 de munca , in grupa a doua 2 ani si 21 de ani in grupa a 3 a . m-ar interesa la ... (vezi toată discuția)