Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie?

Buna seara

Sunt nascuta in luna februarie in anul 1956. Sunt angajata din 1976 categoria a-//-a timp de 6 ani,apoi 19 ani fara categorie.

Doresc sa ies la pensie la cerere deoarece nu i-mi gasesc un loc de munca la virsta mea. Locuiesc in com. Cojocna jud. Cluj
VA MULTUMESC
1. Pentru o femeie nascuta in februarie 1956 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 4 luni iar stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 4 luni.

2. Daca ati lucrat 6 ani in grupa a doua de munca se reduce varsta standard de pensionare cu 1 an iar stagiul de cotizare se completeaza cu 1 an si 6 luni.

3. Asadat puteti solicita:
- pensie de limita de varsta, la 59 de ani si 4 luni, in iunie 2015;
- pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 4 luni, in iunie 2010.

4. Nu puteti beneficia de pensie anticipata, tot in iunie 2010, deoarece aveti nevoie de un stagiu de cotizare de 38 de ani si 4 luni.

5. - Daca datele prezentate de dvs. sunt corecte, puteti solicita pensie anticipata partiala acum.
- Cuantumul pensiei va fi diminuat cu 0,75% pentru fiecare luna de diminuare, pana in iunie 2015 cand se va transorma in pensie de limita de varsta si se va acorda pensia integrala.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane