avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

La ce dată poate beneficia de pensie anticipată parţială o femeie nascută în anul 1956 luna martie, cu 30 ani vechime în muncă din care 6 ani în grupa II de muncă ?Care este procentul de penalizare ?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:34, 16 Octombrie 2013
1. Pentru o femeie nascuta in martie 1956 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 4 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 6 ani lucrati in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 1 an (60/4 - 1/0 = 59 de ani si 4 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 1 an si 6 luni (30/0 + 1/6 = 31 de ani si 6 luni).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 59 de ani si 4 luni, in iulie 2015;
- pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 4 luni, in iulie 2011 (adica oricand de acum inainte).

4. - Diminuarea, in cazul pensiei anticipate partiale este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.
- Daca solicitati pensie anticipata partiala cu data de 01.11.2013 diminuarea va fi de 15,75%.
- In iulie 2015 pensia anticipata partiala se transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta si se recalculeaza prin eliminarea diminuarii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand pot iesi la pensie? valeriamariana valeriamariana Buna seara Sunt nascuta in luna februarie in anul 1956. Sunt angajata din 1976 categoria a-//-a timp de 6 ani,apoi 19 ani fara categorie. ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare anticipata / limita de varsta LaviniaGianinaCretu LaviniaGianinaCretu Buna ziua, Mama mea e nascuta in 18 decembrie 1956, lucreaza din 15 august 1978 pana in prezent, fiind cu studii superioare si are 11 ani si 3 luni de ... (vezi toată discuția)
Pensionare marina_karina1957 marina_karina1957 sunt nascuta in 14-09-1957 am 32 de ani de munca ,6ani gr.2 ,am nascut 3 copi toti in viata ...Virsta la care imi pot depune dosaru de pensionare.pentru limita ... (vezi toată discuția)