Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIE ANTICIPATA
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIE ANTICIPATA

buna ziua ! sunt nascut in anul 1956 , 56 ani . am 9 ani lucrati in categoria 1 de munca , in grupa a doua 2 ani si 21 de ani in grupa a 3 a . m-ar interesa la ce varsta pot sa solicit pensie anticipata .
1. Pentru un barbat nascut in 1956 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru anii lucrati in grupe superioare de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani (65 - 2 = 63 ani);
- se adauga la stagiul de cotizare 5 ani (32 + 5 = 37 ani).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 63 de ani, in 2019;
- pensie anticipata (farta diminuare), la 60 de ani, in 2016, daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 43 de ani;
- pensie anticipata partiala, la 60 de ani, in 2016.

4. - In cazul pensiei anticipate partiale, in 2016, se va diminua pensia cu 27% pentru cele 36 de luni de anticipare (0,75% pentru fiecare luna de anticipare).
- In 2019, trecerea de la pensie anticipata partiala la pensie pentru limita de varsta se face din oficiu si se va elimina diminuarea.