avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale pentru magazin mixt ce cerinte sunt pentru autorizatie ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

pentru magazin mixt ce cerinte sunt pentru autorizatie sanitarã

Ce autorizatii sunt necesare pentru un magazin mixt? Trebuie sa ai apa curenta, sau e suficient un lavoar cu rezervor, WC cu gresie faianta, duş ? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: danyelut , utilizator 15:17, 13 Februarie 2009
In prima faza la deschiderea punctului de lucru depuneti odata cu hotararea si declaratia pe proprie raspundere pentru autorizarea obiectelor de activitate, aceasta declaratie se transmite catre ministerele respective si daca este necesara autorizarea ve-ti fi contactati in vederea efectuari unui control care va canstata daca indepliniti conditiile de functionare. Teoretic ar trebui sa la indepliniti.
Mai da ce texte aveti pe voi .... ziceti mai pe romaneste ...:stunned:
Deci daca vreau sa-mi deschid un magazin mixt in mediul rural CE CONDITII trebuie sa indeplinesc ? Apa curenta nu este ... canalizare nu, doar curent electric ... Am vazut la cineva un boiler (pt. apa calda) dar nu au canalizare.
Hai va rog lamuriti-ma ....:">
Pentru magazin mixt, nu ai nevoie de NIMIC.

Trebuie sa fie o curatenie rezonabila, desi autorizatiile de functionare nu se dau in urma unui control, ci doar pe baza unei declaratii pe proprie raspundere.

Tine magazinul curat, carnea in frigider si respecta si tu regulile de igiena ... si asta-i tot.

Nu iti trebuie nimic. Nici faianta, nici linoleum, nici apa calda, WC, nimic.

Alberto Kurtyan
Aha .... dar pentru un Bar e la fel ? Sau pentru ce ar fi niste conditii mai greu de indeplinit ?
La bar e mai complicat:

pe jos nu se accepta parchet sau dusumea.

Ai nevoie de apa calda, 2 wc-uri, salon fumatori, salon nefumatori, vestiar,
bucatarie,
2 cai de acces, una pentru clienti, una pentru marfa.
3 frigidere, etc.

toate ustensilele din inox,

Cam atit m-am gindit eu asa rapid.

Alberto Kurtyan

Alte discuții în legătură

Ajutor referitor la avize de functionare ioanabragaru ioanabragaru Buna ziua, as dori niste informatii referitoare la avizele necesare in cazul in care doresc deschiderea unei societati de comercializare produse alimentare. ... (vezi toată discuția)
Autorizatii fast-food ContSters156394 ContSters156394 Buna ziua. Intrebari oarecum asemanatoare au mai fost postate, insa nu am gasit pentru nici una un raspuns clar. Deci: poate cineva sa se pronunte fara ... (vezi toată discuția)
Acte pentru bar + magazin mixt in mediu rural Junior 24 Junior 24 Poate sa-mi spuna cineva exact care ar fi procedura si actele necesare pentru functionarea unui bar + magazin mixt in mediu rural? Avem firma infiintata in ... (vezi toată discuția)