Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ore de liniste
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ore de liniste

Buna ziua!!! am si eu o nelamurire... Am inteles ca, conform legii 61 orele de liniste sunt intre 22.00-08.00... dar daca la adunarea generala a Asociatiei de proprietari s-a votat majoritatea ca orele de liniste sa fie intre 22.00-06.00 si 14.00-17.00 acestea fiind afisate la afisier.. trebuie respectate??? ce lege imi spune ca trebuie sa respect aceste ore de liniste suplimentare de la 14.00-17.00... Va multumesc mult si astept raspuns dvs cat mai repede
Cine va spune? Regulamentul asociatiei, decis de comitetul executiv sau de AG a proprietarilor.
Lege nr. 61/1991 pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice
Art. 3. - Constituie contraventie savarsirea oricareia dintre urmatoarele fapte, daca nu sunt comise in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni:

.....
26) tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00 si 13,00-14,00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora;