Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Litispendenta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Litispendenta

Buna ziua!
Va rog sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarea problema:
Un fost salariat depune o actiune pt plata drepturilor salariale la judecatorie. Angajatorul invoca prin intampinare exceptia necompetentei materiale a judecatoriei. Instanta acorda termen salariatului pt studiul intampinarii.
La o luna dupa acest termen, fostul salariat introduce la Tribunaol o cerere avand aceeasi cauza,obiect si parti. Termenul pt acest dosar este fixat cu cateva zile inaintea termenul fixat la judecatorie.
Poate fi invocata in acest caz exceptia de litispendenta? Daca da, in fata carei instante? Ce se va intampla cu dosarele?
Se poate invoca in fata oricarei instante. Potrivit cu art. 164 C.p.civ., daca se va admite, dosarul va fi inaintat spre judecare instantei mai mare in grad, in cazul dumneavoastra Tribunalului.
In dosarul de la Judecatoriei invocati exceptia necompetentei materiale a instantei si solicitati declinarea solutionarii cauzei in favoarea Tribunalului. Cand dosarul ajunge la Tribunal, in acest dosar, invocati exceptia litispendentei si solicitati trimiterea dosarului la completul de la Tribunal care a fost investit primul (actiunea depusa la tribunal).
Pana la acest moment, dosarul depus initial la tribunal isi va urma cursul sau.
Va multumesc mult pentru raspunsuri!