avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 296 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cat trebuie sa mai contribui la sistemul public de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cat trebuie sa mai contribui la sistemul public de pensii ca sa ma pot pensiona?

am 57 ani si am o vechime in munca de31 de ani si doua luni cu tot cu stagiul militar dintr care 17 anisi zece luni grupa a doua cit ar trebui sa mai cotizez ca sa ma pot pensiona anticipat su la termen si care este termenul. va multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 20:56, 24 Ianuarie 2012
1. Pentru dvs. varsta standard de pensionare este de 65 de ani iar stagiul complet de cotizare este 35 de ani.

2. Pentru cei 17 ani si 10 luni lucrati in gr.a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni;
- se adauga la stagiul de cotizare 4 ani si 5 luni.

3. Asadar:
- varsta standard redusa de pensionare este de 61 de ani si 6 luni;
- stagiul efectiv de cotizare este de 34 de ani si 3 luni.

4. Puteti solicita pensie de limita de varsta la 61 de ani si 6 luni.

5. - Puteti solicita pensie anticipata partiala la 60 de ani daca veti avea un stagiu de cotizare de 35 de ani.
- Puteti incheia un contract de asigurare sociala cu Casa de Pensii pentru cele aproximativ 10 luni care va lipsesc (contributia minima lunara este de 232 lei).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

La ce varsta pot sa ma pensionez anticipat? misu2005s misu2005s am lucrat din anul1972 28 11 pina 27 02 1974 am facut armata dupa care am lucrat pina in anul 2003 27 10 din data de16 05 1983 pina la data de01 04 2001 am ... (vezi toată discuția)
Cand pot beneficia la dreptul de pensie flory_a42 flory_a42 Tatal meu este nascut pe 05.01.1952,are perioada contributiva 23 ani,10 luni si 13 zile,perioada necontributiva(stagiul militar) 1 an,4 luni si 2 zile,deci un ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? anla2 anla2 Buna ziua. Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare pentru cineva apropiat cu urmatoarele date: Barbat- nascut ... (vezi toată discuția)