Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cat trebuie sa mai contribui la sistemul public de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cat trebuie sa mai contribui la sistemul public de pensii ca sa ma pot pensiona?

am 57 ani si am o vechime in munca de31 de ani si doua luni cu tot cu stagiul militar dintr care 17 anisi zece luni grupa a doua cit ar trebui sa mai cotizez ca sa ma pot pensiona anticipat su la termen si care este termenul. va multumesc
1. Pentru dvs. varsta standard de pensionare este de 65 de ani iar stagiul complet de cotizare este 35 de ani.

2. Pentru cei 17 ani si 10 luni lucrati in gr.a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni;
- se adauga la stagiul de cotizare 4 ani si 5 luni.

3. Asadar:
- varsta standard redusa de pensionare este de 61 de ani si 6 luni;
- stagiul efectiv de cotizare este de 34 de ani si 3 luni.

4. Puteti solicita pensie de limita de varsta la 61 de ani si 6 luni.

5. - Puteti solicita pensie anticipata partiala la 60 de ani daca veti avea un stagiu de cotizare de 35 de ani.
- Puteti incheia un contract de asigurare sociala cu Casa de Pensii pentru cele aproximativ 10 luni care va lipsesc (contributia minima lunara este de 232 lei).