Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie?

Buna ziua.
Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare pentru cineva apropiat cu urmatoarele date:
Barbat- nascut 18.aug.1950 - facultate 5 ani.

Total stagiu de cotizare astfel:
- in gr a-ll-a 12 ani 2 luni 6 zile
- conditii normale 17 ani 3 luni 29 zile

Somaj : 04.05.1999 - 04.02.2000
23.10.2009 - 1-03-2011 ( din care 1.04.2010 -1.05. 2010
Concediu medical )
- Gr l si ll 3 ani astfel

- stagiu asimilat 2 ani 10 luni ( pensie invaliditate)

Precizez ca persoana a fost somer pana in nov 2011 si la aceasta varsta indiferent ce pregatire ai nu te mai angajeaza nimeni.
Va multumesc #-o
1. - Nu inteleg ce inseamna:
23.10.2009 - 1-03-2011 ( din care 1.04.2010 -1.05. 2010
Concediu medical )
- Gr l si ll 3 ani astfel
- stagiu asimilat 2 ani 10 luni ( pensie invaliditate)

- In perioada 23.10.2009 - 01.03.2011 se statut avea?

2. Pentru un raspuns corect va rog sa reveniti cu urmatoarele date:
- ani de cotizare la pensie (vechime in munca), din care in gr.I de munca si, separat, in gr.a II-a de munca;
- ce perioada a fost in total in somaj indemnizat?;
- perioadele asimilate stagiului de cotizare (stagiul militar obligatoriu, anii de facultate, perioada de pensie de invaliditate).
Imi cer scuze pentru neclaritati. Revin cu precizari:
In decursul anilor a avut 2 perioade de somaj.
I - 04.05.1999 - 04.02.2000 = Somaj II - 23.10.2009 - 01.03.2011 = Somaj -in interiorul acestei perioade de somaj a fost foarte bolnav si a avut concediu medical din 01.04.2010 pana in 01.05.2010, decalandu-se astfel somalul cu o luna.
Deci perioada totala de somaj indemnizat a fost:
- I- = 9 luni
-II- = 1 an 4 luni 8 zile
-Total Somaj = 2 ani 1 luna 8 zile
- Vechime in munca = 29 ani 6 luni 5 zile din care

0 0 0 Grupa I
12 ani 2 luni 6 zile in Gr a -II- a de munca

- Stagiu asimilat
- 5 ani facultate
- 2 ani 10 luni pensie invaliditate
anla2, utilizator
1. Pentru un barbat nascut in august 1950 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 12 ani lucrati in gr.a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni;
- se adauga la stagiul de cotizare 3 ani.

3. Poate solicita pensie pentru limita de varsta, la 62 de ani si 6 luni, in februarie 2013.

4. - Pentru a putea beneficia de pensie anticipata partiala, la 60 de ani, trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de 35 de ani.
- Din datele prezentate de dvs. eu am calculat ca are un stagiu de cotizare de 34 de ani si 3 luni, deci ii mai lipsesc circa 9 luni de stagiu.
- Pentru asta poate incheia un contract de asigurare cu Casa de Pensii, pentru 9 luni de zile, si apoi va putea solicita pensie anticipata partiala (contributia lunara va fi de 232 lei).

5. Perioadele asimilate se valorifica numai la pensia pentru limita de varsta.