avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cont la banca
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cont la banca

Sunt o firma noua srl care are ca activitate vanzare catre populatie mancare pentru cani, pisici, etc
Eu nu fac facturi, platesc la furnizori cu bani ches.
Este obligatoriu de a avea cont la banca ?
Cel mai recent răspuns: mari.a , utilizator 21:42, 24 Ianuarie 2012
Daca nu aveti facturi mai mari de 5000 lei la furnizori puteti alege sa nu aveti cont la banca.
Va multumasc pentru informatie.
Maxim 5000 lei se refera la plata fiecarei facturi ( pot fi mai multe facturi intr-o zi ) sau la suma totala de plata intr-o zi.
Se refera la o factura mai mare de 5000 lei.
valeriurv a scris:

Maxim 5000 lei se refera la plata fiecarei facturi ( pot fi mai multe facturi intr-o zi ) sau la suma totala de plata intr-o zi.


Valoarea maxima pe care o puteti plati cash la furnizori diferiti este de 10000 lei / zi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cont bancar pt asociatia proprietari pmariusf2005 pmariusf2005 asociatia de proprietari este obligata sa aiba cont bancar deschis la banca? care este legea care stipuleaza acest lucru? (vezi toată discuția)
Plati furnizori cu numerar Doina B Doina B Buna ziua! Azi am aflat, cu intarziere (si stupoare) ca daca platesc cu numerar un furnizor, nu am dreptul sa achit de ex o factura de 6000 lei cu numerar ... (vezi toată discuția)
Plafon plati catre firme rodik_201 rodik_201 Doresc sa deschid un srl neplatitor de TVA cu impozit pe profit. Intrebarea mea se refera la platile catre furnizori(cumparare de legume in vederea ... (vezi toată discuția)