Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract colectiv de munca pentru ramura industriei ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract colectiv de munca pentru ramura industriei alimentare

poate cineva sa imi dea nr.contractului colectiv de munca valabil pentru ramura industriei alimentare?este necesara incheierea unui contract colectiv de munca la nivel de unitate?:bow:
Contract colectiv de muncă unic la nivelul ramurii industriei alimentare, a băuturilor şi tutunului este valabil pana la 13.01.2015 ...
[ link extern ]
Ma intereseaza subiectul acum, in 2015. Ciudat e ca acest AA 274 prin care s-a si convenit publicarea in M. Of. de fapt nu a mai fost niciodata publicat in Monitorul Oficial. Inteleg ca de fapt in perioada 2010-2015 el nu a fost in vigoare?
1. Nepublicarea actului aditional in Monitorul Oficial nu inseamna ca acesta nu este valabil.

Legea 130/1996 :
art.25
......
(3) Contractele colective de muncă se aplică de la data înregistrării. Părţile pot conveni ca data aplicării clauzelor negociate să fie ulterioară zilei de înregistrare a contractului.

Asadar, legea prevedea ca ,ccm se aplica de la data inregistrarii acestora sau de la o data ulterioara stabilita de parti si nu de la data publicarii lor in Monitorul Oficial.

2. Si in prezent avem aceeasi situatie, si anume :
Legea nr. 62/2011 a dialogului social
Art. 144
(1)Contractele colective de munca se aplica de la data inregistrarii lor
la autoritatea competenta sau de la o data ulterioara, potrivit conventiei partilor.
....