Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor de stabilitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor de stabilitate

Aș dori să cunosc cum se aplică legea 63/2011: lucrez în învățâmânt ca titulară din 1997,și am doi copii cu care am concediu de îngrijire - 7,5 luni cu cel mare și 1an, 10 luni cu cel mic. Vechimea efectivă (vechime totală din 1997 până în prezent - total concedii îngrijire) la catedră este de 12 ani (2,5 ani înainte de primul copil+3,5 ani între copii+6 ani după al doilea copil). Secretara nu-mi face încadrarea cu sporul de fidelitate pe motiv că nu am 10 ani consecutivi lucrați, chiar dacă nu am întreruperi în carnetul de muncă și nici o zi fără servici sau lucrată în altă parte.
Cf.Legii 63/2011,Anexa 5:

art.3b)
pentru personalul didactic încadrat la tranşele de vechime în învăţământ de peste 10 ani, care îndeplineşte condiţia de vechime efectivă neîntreruptă în învăţământ de peste 10 ani, salariul de încadrare prevăzut în anexele nr. 1 şi 2 la lege include pe lângă sporul pentru suprasolicitare neuropsihică şi sporul de stabilitate

2. Prin vechime efectivă neîntreruptă în învăţământ de peste 10 ani se înţelege activitatea depusă atât în calitate de personal didactic, personal didactic de conducere, îndrumare şi control, cât şi în calitate de personal didactic auxiliar, cu contract de muncă într-o unitate sau instituţie de învăţământ ori într-un inspectorat şcolar, indiferent când vechimea a fost realizată în mod neîntrerupt

4. Perioadele în care personalul didactic s-a aflat în concediu fără plată acordat în conformitate cu prevederile legale în vigoare sau în concediul pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani,respectiv 3 ani, precum şi perioada în care personalul didactic a efectuat stagiul militar, după care s-a reîntors la catedră, respectiv perioadele în care personalul didactic a avut catedră rezervată în învăţământ, nu întrerup vechimea în [/b]învăţământ. Aceste perioade nu constituie vechime efectivă în învăţământ pentru acordarea sporului de stabilitate

Parerea mea este ca ar trebui sa va acorde si sporul de stabilitate,pt. ca aveti (12 ani )lucrati neintrerupt,atata timp cat legea spune f. clar ca perioadele de ccc nu intrerup vechimea in invatamant.ci doar ca acele perioade nu intra in calculul anilor,ori la dvs. intr-adevar nu intra,caci fara ccc aveti cei 12 ani.
Bună ziua!
Legea 63/2011 este valabil numai pentru titulari?
Sunt profesor calificat din 1998. În 14.04.2004 am intrat în concediu de îngrijire a copilului. Până în 31.08.2012 am fost plătită de învățământ. În perioada 01.09.2004 - 31.08.2005 am primit banii de la Casa de Pensii. Această perioadă se consideră întrerupere de activitate? Mentionez că în afara de această perioadă (01.09.2004 - 31.08.2005) mereu am lucrat ca profesor.
Legea 63 se aplica tuturor cadrelor didactice,fie ca sunt sau nu titulari.
In cf. cu prevederile acestei legi,
"Perioadele în care personalul didactic s-a aflat în concediu fără plată acordat în conformitate cu prevederile legale în vigoare sau în concediul pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani,respectiv 3 ani, precum şi perioada în care personalul didactic a efectuat stagiul militar, după care s-a reîntors la catedră, respectiv perioadele în care personalul didactic a avut catedră rezervată în învăţământ, nu întrerup vechimea în învăţământ. Aceste perioade nu constituie vechime efectivă în învăţământ pentru acordarea sporului de stabilitate"

Bună ziua!
Am arătat răspunsul dumneavoastră conducerii şcolii şi am primit următorul răspuns:
Referitor la cererea dumneavoastră înregistrată cu numărul 159 din data de 02.02.2012, vă comunicăm următoarele:
În perioada 14.04.2004-31.08.2004 contractul d-vs. De muncă a fost suspendat conform Legii 53/2003 art. 51 alin. 1 cu modificările şi completările ulterioare (suspendarea contractului de muncă intervine între angajator şi angajat) şi dispoziţiei ISJ nr. 2031/10.06.2004.
În perioada 01.09.2004-31.08.2005 nu aţi avut contract de muncă în învăţământ, fapt pentru care nu vă încadraţi în prevederile Legii 53/2003 art. 51 alin 1 cu modificările şi completările ulterioare. În această perioadă aţi beneficiat de indemnizaţia pentru creşterea şi îngrijirea copilului în vârstă de 2 ani datorită calităţii de asigurat şi contribuabil la asigurările sociale de stat, perioadă considerată necontributivă, dar asimilată vechimii în muncă conform Legii 19/2001 cu modificările şi completările ulterioare.
Atât Anexa nr. I la O.M.C.T. nr. 1350/20.06.2007 privind Metodologia de calcul a drepturilor salariale care se acordă personalului didactic cuprins în anexele nr. 1.1, 1.2 şi 2 la Ordonanţa Guvernului nr. 11/2007, litera A, cât şi Legea nr. 63/2011 privind încadrarea şi salarizarea în anul 2011 a personalului didactic şi didactic auxiliar din învăţământ art. 3, punctul 4, fac referire la modul de plată a personalului didactic.
Întrucât d-vs. nu aţi ocupat un post didactic în perioada 01.09.2004-31.08.2005 (contractul de muncă a încetat la data de 31.08.2004 conform contractului nr. 352 din data de 08.09.2003 şi a deciziei de numire pe post emisă de I.S.J. nr. 368 din data de 17.09.2003), în perioada 01.09.2004-31.08.2005 au încetat toate raporturile de muncă cu unitatea de învăţământ, implicit cu alte unităţi de învăţământ din ţară, conform înregistrărilor din cartea d-vs. de muncă, acest an întrerupe vechimea d-vs. în învăţământ.
Drept urmare, în perioada 01.09.2004-31.08.2005 aţi pierdut calitatea de cadru didactic cu post rezervat într-o unitate de învăţământ ţi vechimea efectivă neîntreruptă în învăţământ.
Întrebarea pe care aţi adresat-o pe site-ul www.avocatnet.ro nu conţine toate elementele care definesc cazul d-vs., în consecinţă răspunsul nu putea fi complet.
Salarizarea dumneavoastră a fost analizată atât de comisia de salarizare a şcolii, cât şi de Consiliul de Administraţie în şedinţa din data de 25.11.2011, consemnată în registrul de procese verbale, drept consecinţă nu întruniţi condiţiile de vechime neîntreruptă în învăţământ.
În baza celor enumerate mai sus considerăm că încadrarea dumneavoastră s-a făcut corect, în baza legilor în vigoare.

Vă rog să-mi analizaţi încă odată situaţia.
In perioada respectiva nu se poate aplica prevederile unei legi intrare in vigoare ulterior (in speta, find vorba despre Legea nr.62/2011) ... situatia trebuie raportata la legile in vigoare din perioada respectiva ... potrivit Constitutiei tarii, legea civila nu are efect retroactiv , cu exceptia legii penale sau contraventionale mai favorabile.