Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale hotarare aga
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

hotarare aga

cum se face o hotarare aga de majorare de capital a unei societati X aflate in reorganizare/insolventa? marirea capitalului se face prin aportul noului asociat Y, persoana juridica , aflata si aceasta in insolventa. societatea X este reprezentata de administratorul special iar asociatul Y este reprezentata de administratorul judiciar.

Multumesc !
nu se face
nu inteleg! atunci care este modalitatea prin care noul asociat sa intre in SC X in locul unui alt asociat Z persoana juridica?
Se poate, dar este o actiune complexa, destul de rar intalnita, care trebuie instrumentata de oameni de meserie - va recomand in acest sens un avocat care sa aiba si calitatea de practician in insolventa. Aceast demers trebuie sa aiba acceptul administratorului judiciar/lichidatorului judiciar si poate fi materializat in planul de reorganizare in conditiile Legii nr. 85/2006 privind procedura insolventei.