Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Raport productie tipizate ?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Raport productie tipizate ?

Buna ziua,

Am si eu o rugaminte. Ma poate ajuta cineva cu un raport de productie pentru tipizate ? (facturiere, chitantiere, etc). Se foloseste hartie, cerneala si manopera - finisarea (capsare, lipire)
Am cautat pe internet dar nu am gasit ceva ajutator mie.
Multumesc frumos.
Puteti construi un raport in excell (data, denumirea produsului, unitate de masura, pret unitar, valoare).
In raportul de productie se evidentiaza produsele obtinute la cost de productie sau standard, depinde de metoda folosita.
Am inteles....dar trebuie trecuta si cantitatea obtinuta, nu ?
De exemplu, se achizitioneaza hartie si cerneala, care se dau in consum....
si cu acea hartie si cerneala se tiparesc tipizatele, iar dupa aceea vine manopera (finisarea - capsatul si lipitul).
1. este de ajuns darea in consum a hartieie si cernelii ? prin ce cont se face darea in consum pentru materialele folosite in productie ?
2. dintrun raport de productie trebuie evidentiata urmatoarea chestie?: pentru 50 factureire A5, s`au folosti 3 topuri A4 de hartie: 100 lei, cerneala: 50 lei. manopera:100 lei. Cost productie total. 250 lei. pret bucata: 5 lei fara TVA (este doar un exemplu).
Este corect ce am scris mai sus ?
3. produsele obtinute la cost de productie sau standard? nu inteleg la ce va referiti.
Multumesc.
florin89, utilizator
Desigur, se trece si cantitatea, imi cer scuze, in graba am omis-o.

1. Darea in consum se face prin conturile de cheltuiala: mat prime 301=601, mat auxiliare 3021=6021, etc.

2. Pentru costul de productie se iau in calcul cheltuielile cu materiile prime si materialele auxiliare, manopera si alte costuri de productie, precum si o cota din cheltuielile indirecte de productie. Valoarea rezultata se imparte la nr. produselor obtinute si obtineti costul pe bucata.
345=711 valoarea productiei

3. Costul de productie este obtinut prin postcalcul, in modul descris mai sus.
Pretul standard sau prestabilit se obtine prin antecalcul iar la sfarsitul lunii se inregistreaza costul efectiv si diferentele favorabile sau nefavorabile dintre costul efectiv si cel standard.
345=711 productia la pret standard
348=711 diferentele fav/nefav (in rosu sau negru, dupa caz)

4. Sunt multe de spus despre acest subiect, activitatea de productie este complexa, aveti nevoie de un contabil.

Care ar fi cea mai simpla varianta pentru productia in cazul de mai sus ?
In afara de raportul de productie mai trebuie intocmite si alte acte ?

Multumesc
Mai simplu este sa utilizati costul efectiv la vanzare, bineinteles cu o cota de proft.

Trebuie sa folositi:
receptii ptr mat prima si mat auxiliare
bonuri de consum pt mat date in consum
raportul de productie
situatie calcul pret
raport de vanzari
situatie cost manopera
situatia repartizarii chelt indirecte, etc.

In afara de receptii si bonurile de consum, celelalte nu sunt tipizate, le concepeti in asa fel incat sa va ajute.