Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale dreptul asociatilor, urgent
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

dreptul asociatilor, urgent

Asociatii au dreptul indiferent de numarul de parti sociale detinute sa obtina oricand informatii cu privire la situatiile financiare ale societatii ?.
Va rog legea care prevede acest lucru.

Va multumesc
Presupunand ca atunci cand ati spus "asociati" v-ati referit strict la un SRL, forma de societate cel mai des intalnita la noi, pot sa va spun ca un asociat poate avea acces la situatiile financiare ale societatii:
- la sedinta adunarii generale ordinare anuale cand se aproba situatiile financiare anuale, si raportul cenzorilor /auditorilor finaniciari (daca exista)
- ori, in timpul anului, daca detine cel putin 1/4 din partile sociale, poate convoca oricand in cursul anului o adunare soliciitand introducerea pe ordinea de zi a sedintei prezentarea situatiei financiare a societatii
- ar mai fi art.199,lit.e si f din Legea 31/90 care prevede ca; "Dispoziţiile prevăzute pentru cenzorii societăţilor pe acţiuni se aplică şi cenzorilor din societăţile cu răspundere limitată. În lipsă de cenzori sau, după caz, de auditor financiar, fiecare dintre asociaţi, care nu este administrator al societăţii, va exercita dreptul de control pe care asociaţii îl au în societăţile în nume colectiv.
va multumesc din suflet pentru raspuns