Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate cate cartuse de tigari am voie sa trimit in afara ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

cate cartuse de tigari am voie sa trimit in afara tarii prin colet postal (vamal)?

cate cartuse pot sa trimit prin colet postal din romania an bermuda va multumesc cat ami permite sa trimit prin lege va multumesc anca o data
1) ţigarete - 800 bucăţi; (4 cartuse)
2) ţigări (cu o greutate maximă de 3 grame/bucată) - 400 bucăţi
3) ţigări de foi - 200 bucăţi
4) tutun de fumat - 1 kg

Produsele transportate în cantităţi superioare acestor limite se consideră, dacă nu se dovedeşte contrariul, a fi achiziţionate în scopuri comerciale . (Regulamentul (CEE) nr. 2913/92 al Consiliului de instituire a Codului Vamal Comunitar; Regulamentul Comisiei (CEE) nr. 2454/1993 privind dispoziţii de aplicare a Regulamentului (CEE) nr. 2913/92 privind instituirea Codului Vamal Comunitar)

edina a scris:

1) ţigarete - 800 bucăţi; (4 cartuse)
2) ţigări (cu o greutate maximă de 3 grame/bucată) - 400 bucăţi
3) ţigări de foi - 200 bucăţi
4) tutun de fumat - 1 kg

Produsele transportate în cantităţi superioare acestor limite se consideră, dacă nu se dovedeşte contrariul, a fi achiziţionate în scopuri comerciale . (Regulamentul (CEE) nr. 2913/92 al Consiliului de instituire a Codului Vamal Comunitar; Regulamentul Comisiei (CEE) nr. 2454/1993 privind dispoziţii de aplicare a Regulamentului (CEE) nr. 2913/92 privind instituirea Codului Vamal Comunitar)

eu sunt in anglia si chiar mi-ar conveni sa imi trimita mama prin colet cate 4 cartoane... e mult mai convenabil sa dau bani pe tutunul din romania decat pe cel de aici... un mic exemplu ar fi ca aici un pachet de Pall Mall este 6 lire si are 19 tigarete... acasa stiti si voi... am niste intrebari insa:

- exista o limita lunara ? sau se pot trimite N colete a cate 4 cartuse
- trebuie declarat continutul cand se trimite coletul si niste taxe suplimentare platite ? ca nu vreau sa creez mamei probleme

va multumesc