Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Unde poate fi reclamat administratorul?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Unde poate fi reclamat administratorul?

Buna ziua,

As dori sa stiu unde poate fi depusa o reclamatie impotriva administratorului unei asociatii, avind in vedere ca:

1. asociatia noastra este inca de locatari, nu de proprietari
2. nu avem un program regulat de incasari, ci ele se anunta "din scurt", uneori in aceeasi zi si la ore imposibile pt cei care lucreaza (ex 14-18)
3. dureaza luni de zile pina se schimba un bec
4. nu exista nici macar intentia de a se face contorizarea blocului pe caldura
5. apropo de caldura, in sept s au facut probele; in octombrie am paralizat de frig ca deh, majoritatea locatarilor nu vor sa plateasca; luni pe 27 am fost anuntati ca de la 1 nov vom avea caldura. Astazi a aparut un afis care zice ca 3 apt au probleme cu calorifele si pina nu se repara nu ne pot da caldura
6. intretinerea se afiseaza cu intirzieri mari (ex in noiembrie platim intretinere pt august)

Sedintele nu se convoaca decit din an in pasti, si atunci nu vine nr minim de locatari. Toata llumea e nemultumita, dar tace si nu face nimic. Eu ce pot sa fac??
Multumesc!

1.Ca asociatia Dv. nu este inca "de proprietari", nu este de vina administratorul, ci locatarii, recte presedintele asociatiei de locatari care trebuie sa se ocupe sau sa imputerniceasca pe cineva sa se ocupe de facutul dosarului pt. obtinerea calitatii de asociatie de proprietari.
2. -5. Probabil ca administratorul Dv. este singura persoana care face cate ceva in blocul acela. Indiferenta locatarilor va duce la o asemenea situatie. Trebuie sa aveti un comitet executiv, un presedinte...si daca nu-l aveti sau daca-l aveti si nu se implica, convocati o adunare generala si alegeti-va un comitet. Nu va dau nicio sansa de a trai omeneste intr-un loc in care nu se gasesc macar 3-4 oameni care sa doreasca sa actioneze concertat.
6. Nu prea mai e nimic de spus.
De reclamat puteti sa-l reclamati la primarie, dar....aveti altul mai bun?
In primul rand la Presedintele de bloc, apoi la Primarie- au un departament care se ocupa de problemele asociiatiilor de locatari/proprietari-.Mai aveti si alte optinui insa pana nu veti lua atitudine si veti reusi sa atrageti atentia colocatarilor asupra problemelor semnalate, putin probabil ca de unul singur veti rezolva ceva.
Sesizati totusi in scris Primaria cu problemele semnalate si veti primi raspuns.
Va sfatuiesc insa sa convingeti cel putin jumatate din locatarii blocului dvs. ca aveti dreptate si cu ajutorul acestora sa convocati Adunarea Generala, sa schimbati persoanele care nu-si respecta obligatiile (administrator, presedinte, comisie de cenzori etc.).Eventual angajati o firma de administrare.
Succes!
Anca1972 a scris:

Buna ziua,

As dori sa stiu unde poate fi depusa o reclamatie impotriva administratorului unei asociatii, avind in vedere ca:

1. asociatia noastra este inca de locatari, nu de proprietari
2. nu avem un program regulat de incasari, ci ele se anunta "din scurt", uneori in aceeasi zi si la ore imposibile pt cei care lucreaza (ex 14-18)
3. dureaza luni de zile pina se schimba un bec
4. nu exista nici macar intentia de a se face contorizarea blocului pe caldura
5. apropo de caldura, in sept s au facut probele; in octombrie am paralizat de frig ca deh, majoritatea locatarilor nu vor sa plateasca; luni pe 27 am fost anuntati ca de la 1 nov vom avea caldura. Astazi a aparut un afis care zice ca 3 apt au probleme cu calorifele si pina nu se repara nu ne pot da caldura
6. intretinerea se afiseaza cu intirzieri mari (ex in noiembrie platim intretinere pt august)

Sedintele nu se convoaca decit din an in pasti, si atunci nu vine nr minim de locatari. Toata llumea e nemultumita, dar tace si nu face nimic. Eu ce pot sa fac??
Multumesc!

pentru punctele 2, 3 si 6 trebuie sa faceti o sesizare la presedintele asociatiei. chiar daca nu sinteti inca asociatie de proprietari, asociatiile de locatari se supun acelorasi legi cu cele de proprietari, adik 230/2007 si normele de aplicare a acesteia
pentru punctul 4 ... asociatia trebuie sa hotarasca acest lucru in adunarea generala, nu administratorul
pentru punctul 5 ... administratorul si presedintele trebuie sa ii oblige pe cei cu probleme la calorifere ca sa-si remedieze URGENT problemele tehnice aparute
Cine il poate controla pe administratorul de proprietari pentru calcului intretinerii si unde poate fi reclamat?
Cheltuielile de intretinere pe persoana sunt foarte mari si in fiecare luna sunt introduse sume pentru reparatii desi nu se repara nimik niciodata si nici nu sunt explicate sumele cerute in intretinere in conditiile in care blocul este de 4 etaje si femeie de servici nu exista.
Pe langa asta stam la etaj 3 si deasupra noastra este uscatoria unde era un geam spart si la noi iarna era f frig in casa si se infiltra apa din cauza acelui geam.In urma cu un an am convenit de comun acord cu administratorul sa inlocuiesc geamul respectiv urmand ca suma cheltuita sa fie suportata prin suportarea intretinerii de catre administratie , iar eu in cele din urma am platit din buzunar geamul si am dat factura catre administratie iar in cele din urma administratorul negand sa imi restituie banii prin intretinere sau altfel motivand faptul ca nu au fost toti proprietarii de acord cu schimbarea acelui geam si ca eu sunt obligata sa merg sa strang semnaturi de la toti proprietarii cu privire la schimbarea acelui geam.
Doresc sa stiu unde pot sa il reclam pe administrator si cine il poate controla pentru calculul intretinerii??
Pe administrator trebuie sa-l verifice cenzorul.
Problemele gen "geam la uscatorie" se rezolva de catre comitetul executiv, se decide, se monteaza, se achita la prestator de catre asociatia de proprietari, se recupereaza sumele pe liste.
Trebuie sa aveti niste reprezentanti ai proprietarilor - comitet executiv si presedinte.
Trebuie sa aveti cenzor care sa si semneze listele de intretinere, intre altele.

Daca nu aveti asa ceva, convocati o adunare generala si intrati in legalitate cu asociatia de proprietari.

Administratorul este angajat al asociatiei si nu poate decide nimic, nici punerea geamului, nici nepunerea lui.