Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna in timpul sarcinii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna in timpul sarcinii

Sotia mea urmeaza sa nasca in luna aprilie 2012 si conducerea unitatii angajatoare refuza sa-i acorde concediu de odihna pe anul in curs. Ce se poate face?
Sotia dvs poate face o cerere de CO cu numarul de zile aferent perioadei deja lucrate.
Aceasta cerere nu poate fi refuzata de angajator.
Apoi, poate intra in concediul pre natal
Multumesc frumos pentru informatie!
Dupa terminarea concediului de crestere copil, cat timp este obligata unitatea angajatoare sa ii continue contractul de munca unei persoane?
Care este data nasterii copilului, inrucat in functie de aceasta va putem spune actele normative aplicabile ins situatia descrisa de dvs?
Data de nastere a copilului este 30 martie 2012, mentionez ca durata concediului de crestere a copilului este de 2 ani. Mi s-a impus ca sa ma intorc la serviciu mai devreme, daca nu, nu o sa mai fie nevoie de mine.