avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Cazuri expres la neefectuarea concediului de odihnã??
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Cazuri expres la neefectuarea concediului de odihnã??

Intrebare:
Care sunt situatiile sau cazurile legat de neefectuarea concediului de odihnă in anul in curs potrivit Codului muncii potrivit art.141?
Ce exemple pot fi acceptate in acest caz?

Art. 141. - Efectuarea şi compensarea concediului de odihnă
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului în anul următor este permisă numai în cazurile expres prevăzute de lege sau în cazurile prevăzute în contractul colectiv de muncă aplicabil.

multumesc
Cel mai recent răspuns: ionuca , utilizator 10:49, 31 Ianuarie 2012
Situatii :
- salariatul se afla in concediul medical;
- salariatul urmeaza sau trebuie sa urmeze un curs de calificare, recalificare, perfectionare
sau specializare, in tara ori in strainatate;
- salariatul are recomandarea medicala pentru a urma un tratament intr-o statiune
balneoclimaterica, caz in care data inceperii concediului de odihna va fi cea indicata in recomandarea medicala;
etc.
MULTUMESC

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul de odihna gluten gluten art.146 alin.2) efectuarea C.O se poate efectua in anul urmator prin exceptie .... care ar fi exceptiile? multumesc Am gasit pe forum , cateva ... (vezi toată discuția)
Concediu legal Alina Ene Alina Ene buna ziua, am urmatoarea situatie: am concediu neefectuat din 2008 si 2009, in total cumulat 22 zile. concediul neefectuat din 2010 este de 15 zile. la ... (vezi toată discuția)
Se poate refuza co in preaviz? LILI25 LILI25 Sunt functionar public si mi-am dat demisia. Mi se poate refuza efectuarea concediului de odihna? (vezi toată discuția)