Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Cazuri expres la neefectuarea concediului de odihnã??
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Cazuri expres la neefectuarea concediului de odihnã??

Intrebare:
Care sunt situatiile sau cazurile legat de neefectuarea concediului de odihnă in anul in curs potrivit Codului muncii potrivit art.141?
Ce exemple pot fi acceptate in acest caz?

Art. 141. - Efectuarea şi compensarea concediului de odihnă
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului în anul următor este permisă numai în cazurile expres prevăzute de lege sau în cazurile prevăzute în contractul colectiv de muncă aplicabil.

multumesc
Situatii :
- salariatul se afla in concediul medical;
- salariatul urmeaza sau trebuie sa urmeze un curs de calificare, recalificare, perfectionare
sau specializare, in tara ori in strainatate;
- salariatul are recomandarea medicala pentru a urma un tratament intr-o statiune
balneoclimaterica, caz in care data inceperii concediului de odihna va fi cea indicata in recomandarea medicala;
etc.
MULTUMESC