Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediul de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediul de odihna

art.146 alin.2) efectuarea C.O se poate efectua in anul urmator prin exceptie ....

care ar fi exceptiile?
multumesc

Am gasit pe forum , cateva exemple:
a) salariatul se afla in concediu medical;
b) salariata cere concediu de odihna inainte sau in continuarea concediului de maternitate;
c) salariatul este chemat sa satisfaca obligatii militare, altele decit serviciul militar in termen;
d) activitatea salariatului in perioada respectiva necesita prezenta sa la locul de munca
etc.

ar mai fi si altele?!
Nu avem specificat in CCC si nici in ROI,nici-un motiv
multumesc
gluten, utilizator
Alte situatii pot fi:
- salariatul urmeaza sau trebuie sa urmeze un curs de calificare, recalificare, perfectionare sau specializare, in tara ori in strainatate;
- salariatul are recomandare medicala pentru a urma un tratament intr-o sta tiune balneoclimaterica, caz in care data inceperii concediului de odihna va fi cea indicata in recomandarea medicala.
Multumesc.