avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediul de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediul de odihna

art.146 alin.2) efectuarea C.O se poate efectua in anul urmator prin exceptie ....

care ar fi exceptiile?
multumesc

Am gasit pe forum , cateva exemple:
a) salariatul se afla in concediu medical;
b) salariata cere concediu de odihna inainte sau in continuarea concediului de maternitate;
c) salariatul este chemat sa satisfaca obligatii militare, altele decit serviciul militar in termen;
d) activitatea salariatului in perioada respectiva necesita prezenta sa la locul de munca
etc.

ar mai fi si altele?!
Nu avem specificat in CCC si nici in ROI,nici-un motiv
multumesc
Ultima modificare: Marți, 25 Martie 2014
gluten, utilizator
Cel mai recent răspuns: gluten , utilizator 11:11, 28 Martie 2014
Alte situatii pot fi:
- salariatul urmeaza sau trebuie sa urmeze un curs de calificare, recalificare, perfectionare sau specializare, in tara ori in strainatate;
- salariatul are recomandare medicala pentru a urma un tratament intr-o sta tiune balneoclimaterica, caz in care data inceperii concediului de odihna va fi cea indicata in recomandarea medicala.
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate refuza co in preaviz? LILI25 LILI25 Sunt functionar public si mi-am dat demisia. Mi se poate refuza efectuarea concediului de odihna? (vezi toată discuția)
Cazuri expres la neefectuarea concediului de odihnã?? ionuca ionuca Intrebare: Care sunt situatiile sau cazurile legat de neefectuarea concediului de odihnă in anul in curs potrivit Codului muncii potrivit art.141? Ce ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna stromelectro stromelectro care sunt motivele justificate pentru angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator ... (vezi toată discuția)