avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... taxa divort- unde platesc ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

taxa divort- unde platesc ?

Buna seara,imi puteti spune si mie va rog unde pot plati taxa de timbru pentru divort?eu sunt din ilfov,platesc la cec sau la primaria din localitatea in care avem domiciliul?va multumesc
Cel mai recent răspuns: andra-celia , utilizator 10:01, 31 Ianuarie 2012
Taxele se fac venit jumătate la bugetul local şi cealaltă la minister. Teoretic ea poate fi plătită la primărie,dar nu ar fi nici o problema dacă plătiţi la cec in contul primăriei. Cum vă este mai uşor.
Taxa de timbru se achita in numerar, in contul bugetului local al unitatii administrativ-teritoriale in a carei raza teritoriala aveti domiciliul
multumesc, de ex la judecatoria cornetu taxele judiciare de timbru se achită de către persoanele fizice şi juridice la unităţile trezoreriei statului în raza cărora sunt luaţi în evidenţă fiscală plătitorii, cât şi la trezoreria ilfov, în raza căreia îşi are sediul judecătoria cornetu. aceste taxe constituie venit la bugetul de stat

[editat- scris cu majuscule]
Ultima modificare: Marți, 31 Ianuarie 2012
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa judiciara de timbru DAIANA_ DAIANA_ Buna ziua Avem un debitor persoana juridica, cu sediul social in Buftea. Am sunat la Trezoreria Buftea, sa-mi furnizeze contul in care pot vira taxa ... (vezi toată discuția)
Taxa judiciara de timbru- unde se achita? POSTELNICUana POSTELNICUana buna ziua , am fost scutita de taxa de timbru judiciar in timpul unui proces de succesiune,iar dupa sentinta sunt obligata sa restitui taxa de timbru ,deoarece ... (vezi toată discuția)
Taxa de timbru ContSters116348 ContSters116348 buna dimineata.buna dimineata.buna dimineata.unde se plateste taxa de timbru la trezorerie sau primarie.in cazul restituirii acesteia unde se face cerere la ... (vezi toată discuția)