Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... taxa divort- unde platesc ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

taxa divort- unde platesc ?

Buna seara,imi puteti spune si mie va rog unde pot plati taxa de timbru pentru divort?eu sunt din ilfov,platesc la cec sau la primaria din localitatea in care avem domiciliul?va multumesc
Taxele se fac venit jumătate la bugetul local şi cealaltă la minister. Teoretic ea poate fi plătită la primărie,dar nu ar fi nici o problema dacă plătiţi la cec in contul primăriei. Cum vă este mai uşor.
Taxa de timbru se achita in numerar, in contul bugetului local al unitatii administrativ-teritoriale in a carei raza teritoriala aveti domiciliul
multumesc, de ex la judecatoria cornetu taxele judiciare de timbru se achită de către persoanele fizice şi juridice la unităţile trezoreriei statului în raza cărora sunt luaţi în evidenţă fiscală plătitorii, cât şi la trezoreria ilfov, în raza căreia îşi are sediul judecătoria cornetu. aceste taxe constituie venit la bugetul de stat

[editat- scris cu majuscule]
gi-jane2, moderator