Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale TAXA JUDICIARA DE TIMBRU
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

TAXA JUDICIARA DE TIMBRU

Buna ziua

Avem un debitor persoana juridica, cu sediul social in Buftea. Am sunat la Trezoreria Buftea, sa-mi furnizeze contul in care pot vira taxa judiciara de timbru pentru o actiune impotriva debitoarei pe care urmeaza sa o depun la Judecatoria Buftea, pentru ca iar s-a modificat procedura si banii intra iar in bugetul local si vroiam contul nou. D.na respectiva, auzind ca noi firma reclamanta suntem din Bucuresti, mi-a spus ca trebuie sa achitam taxa la Trezoreria din sectorul nostru. Mi s-a parut total neadevarat....
Din moment ce competenta este instanta in circumscriptia careia se afla sediul debitoarei, inteleg ca taxa trebuie achitata la Trezoreria din localitatea respectiva , cum sa o achit aici ?!
Imi poate da cineva contul si codul fiscal actuale?
Va multumesc !
Taxa de timbru judiciar se va plăti la Primăria Buftea – tel 0318241234- interior 146

Beneficiar – Primăria Buftea
Cod fiscal 4434029 – Banca Trezoreria Operativă Buftea
Cod IBAN RO52TREZ42221070203XXXXX

TREZORERIA ILFOV :
COD RO47TREZ42120070103XXXXX

[ link extern ]
Multumesc mult Ramibaro! Am intrat si pe link....perfect ! Merci inca o data !
Ar fi prea mult sa cer si codurile iban si fiscal pentru o actiune la Judecatoria sector 6 ? :">
Dar pentru Judecatoria Cornetu?

Pe portalul instantelor apar conturile vechi, am sunat la ei si am primit alte coordonate. Cred ca de raspuns la telefon a raspuns portarul, nu parea prea sigur de ce-mi zicea, de aceea intreb.
Iar dupa modificarea recenta (13 iulie ac) a Legii 146/1997, inteleg ca nu se mai poate plati taxa de tb in functie de instanta, ci exclusiv in functie de sediul platitorului.

Art. 19. — Taxele judiciare de timbru, precum si sumele provenite din impozitele incasate din onorariile avocatilor, ale notarilor publici si ale executorilor judecatoresti se platesc in numerar, prin virament sau in sistem on-line, in contul bugetului local al unitatii administrativ-teritoriale in a carei raza isi are domiciliul sau, dupa caz, sediul fiscal debitorul. Taxele judiciare de timbru, precum si sumele provenite din impozitele incasate din onorariile avocatilor, ale notarilor publici si ale executorilor judecatoresti pot fi platite si prin unitati bancare in contul bugetului local al unitatii administrativ-teritoriale, costurile operatiunilor de transfer fiind in sarcina debitorului taxei.