Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Cerere admisibila in principiu?
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Cerere admisibila in principiu?

Dacă am primit codul de bare si scrisoarea de confirmare de la curte, asta inseamna ca este admisibilă in principiu ?sau incă nu se poate vorbi de asa ceva? ce inseamna exact de fapt codul de bare si scrisoarea care mi-a trimiso curtea in care imi explica ca s aprimit cererea si sa raspund promt la ori ce scrisoare primesc de la ei..s.a.m.d.?
Vă multumec!
Cererea a fost inregistrata si va fi analizata, codul de bare va este util pentru indentificarea cererilor ulterioare, corespondentei, pe care o veti purta cu Curtea.
Inteleg ,deci nu sa pus problema admisibilităații cererii încă..?!?
Asta nu am de unde sa stiu.
Veti primi o scrisoare de la curte prin care sa va informeze daca a fost acceptata sau nu
Precum văd că știți, procedura în fața CEDO se desfăsoară în două etape principale:

*etapa admisibilității în principiu,

Prima etapă este cea a admisibilității, iar adresa însoțită cu codul de bare și numărul cerereii, putem spune că nu are o altă valoare, în acest moment, decât de confirmare de primire din partea juriștilor CEDO.

În funcție de actele depuse odată cu cererea dvs, și de modul în care ați dat lămuririle necesare, se va iniția o anumita corespondență cu juristii diviziilor române.

Dacă această etapă se finalizează cu un insucces - inadmisibilitate vădită - veți fi înștiințată în 6 luni -1 an de la ultima comunicare cu juriștii;

Pe de altă parte, în cazul în care cererea este admisibilă în principiu, înștiințarea durează mult mai mult și are o formă specială.

***
*etapa de după declararea cererii admisibilă - de fapt Curtea declară cererea ca nefiind vădit inadmisibilă.

În cazul nedeclararii inadmisibilitatii, va exista o etapa contradictorie cu Statul Roman.

Această etapă contradictorie se va purta în limbile oficiale ale Curții, în engleza sau franceza.

Atenție:
Respectiva etapă are ca debut o avertizare expresă din partea CEDO, care

* vă va înștiința de faptul că aplicația nu este vădit inadmisibilă,
* vă va comunicai asa-numitele: Statement of Facts si Questions to the Parties;
* vă va pune în vedere că procedurile se vor desfasura, de acum incolo, in limbile oficiale ale Curtii;
*vă va arăta ca este de dorit angajarea unui avocat spre a va reprezenta in limbile oficiale, in caz ca nu aveti.

Cata vreme nu aveti astfel de comunicari, prima etapa nu este finalizata.

Prin urmare, este evident că în cazul dvs, problema inadmisibilității nu s-a pus încă.
andreigrigoriu, moderator