Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Secretar UAT, Legea nr. 215/2001 si ROF consiliu local
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Secretar UAT, Legea nr. 215/2001 si ROF consiliu local

Lg.215, Art. 117. - Secretarul unitatii administrativ-teritoriale indeplineste, in conditiile legii, urmatoarele atributii:
h) alte atributii prevazute de lege sau insarcinari date de consiliul local, de primar, de consiliul judetean sau de presedintele consiliului judetean, dupa caz.

si

prevederea din ROF Consiliu Local:
- Proiectele de hotărâri vor fi însoţite de avizul de legalitate al Secretarului Sectorului 6.

in temeiul celor de mai sus se intelege ca secretarul UAT prin acest aviz de legalitate certifica faptul ca prevederile unui proiect de hotarare supus dezbaterii in comisiile de specialitate ale consiliului local si ulterior dezbaterii in plenul consiliului local nu este contrar prevederilor legale incidente in materia respectivului proiect de hotarare?

rog opinii avizate
multumesc anticipat
parerea mea este ca-i o prostie. secretarul uat nu mai avizeaza de multa vreme proiectele de hotarari. :)