Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Atributii si responsabilitati secretar UAT
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Atributii si responsabilitati secretar UAT

as dori sa-mi spuneti care sunt atributiile secretarului de consiliul local s compartimentele care i se supun.
multumesc
anisoara71, utilizator
:)legea nr. 215/2001
ART. 117
Secretarul unităţii administrativ-teritoriale îndeplineşte, în condiţiile legii, următoarele atribuţii:
a) avizează, pentru legalitate, dispoziţiile primarului şi ale preşedintelui consiliului judeţean, hotărârile consiliului local, respectiv ale consiliului judeţean;
b) participă la şedinţele consiliului local, respectiv ale consiliului judeţean;
c) asigură gestionarea procedurilor administrative privind relaţia dintre consiliul local şi primar, respectiv consiliul judeţean şi preşedintele acestuia, precum şi între aceştia şi prefect;
d) organizează arhiva şi evidenţa statistică a hotărârilor consiliului local şi a dispoziţiilor primarului, respectiv a hotărârilor consiliului judeţean şi a dispoziţiilor preşedintelui consiliului judeţean;
e) asigură transparenţa şi comunicarea către autorităţile, instituţiile publice şi persoanele interesate a actelor prevăzute la lit. a), în condiţiile Legii nr. 544/2001 privind liberul acces la informaţiile de interes public, cu modificările şi completările ulterioare;
f) asigură procedurile de convocare a consiliului local, respectiv a consiliului judeţean, şi efectuarea lucrărilor de secretariat, comunică ordinea de zi, întocmeşte procesul-verbal al şedinţelor consiliului local, respectiv ale consiliului judeţean, şi redactează hotărârile consiliului local, respectiv ale consiliului judeţean;
g) pregăteşte lucrările supuse dezbaterii consiliului local, respectiv a consiliului judeţean, şi comisiilor de specialitate ale acestuia;
h) alte atribuţii prevăzute de lege sau însărcinări date de consiliul local, de primar, de consiliul judeţean sau de preşedintele consiliului judeţean, după caz.

La acestea, se mai adauga diverse atributii ( gen fond functiar, protectie civila, etc).Functie de cat de idiot/obedient e personajul-secretar, fisa postului se mai poate impana cu cele mai desuchiate atributii.
In subordinea secretarului, apare de regula Compartimentul Registru Agricol, Asistenta Sociala, Aparatul permanent al Consiliului local. Dar, nu numai...spre exemplu, la mine, io ii am in subordine pe toti.( ceea ce e e o prostie, dat fiind rolul secretarului u.a.t., dar asa o cerut ANFP...si n-am mai simtit nevoia sa ma cert inutil...)
La noi secretarul raspunde si de starea civila si evidenta persoanelor:((
cum ziceam, fisa postului se mai poate impana cu diferite atributii si responsabilitatie, unele prin lege, altele prin decizia primarului/pres. CJ.Esenta e sa fie echitabile si de bun simt....fapt care nu se intampla la romania, unde secretarul e si moasa comunala, si idiot de serviciu, si acarul Paun... :)